Ципрас: Жути картон за Варуфакиса!
Атина - Влада Грчке изменила је свој тим за преговоре с повериоцима после жестоке критике њеног министра финансија, што је тржиште поздравило.
Инвеститори се надају да ће промена тима омогућити договор од којег зависи да ли ће се Грчку спасти неликвидности.
Један грчки званичник је рекао да Јанис Варуфакис и даље има подршку Владе, иако је на удару својих колега из Европе због тромесечног одуговлачења преговора о кредитној помоћи. Тако ће министар финансија и даље преводити преговоре, али у томе више неће бити сам.
Еуклидис Цакалотос, заменик министра спољних послова, задужен за међународне финансијске односе, постављен је за координатора Варуфакисовог преговарачког тима. Цакалотос је близак премијеру Алексису Ципрасу и често је пратио Варуфакиса на преговорима. Уз то ће нов, посебан тим пружити "техничку подршку" преговорима, док ће генерални секретар Министарства финансија за фискално планирање сачинити план привредног раста.
Ти потези указују да је Влада решена да постигне договор с повериоцима, те је, на вест о томе, главни грчки индекс акција скочио за 4,4 одсто. Принос на државне двогодишње обвезнице - што је мерило страховања тржишта, опао је за скоро два одсто, на око 23 процента.
Нејасно је колико ће реорганизација преговарачког тима обуздати Варуфакисов утицај на преговоре, и да ли да ће се променити атмосфера у односима повериоцима.
Укорили Варуфакиса
Повериоци Грчке укорили су Варуфакиса пред викенд на састанку министра финансија у Риги, Летонији, јер није донео тражени списак економских реформи на основу којег би повериоци одобрили исплату кредитне помоћи.
У Атини, владини званичници кажу да је Варуфакис непотребно оцрњен и да је он циљ међународне кампање блаћења.
По договору о продужењу кредитне помоћи за четири месеца, Грчка треба да до 30. априла изнесе прихватљиве реформе тако да повериоци допусте исплату последње транше кредитне помоћи, од 7,2 милијарде евра. Међутим, договор о томе још изгледа далеко.
Поред држања Варуфакиса, европски званичници осуђују нову владу због непомирљивости и недостатка напретка у предлагању прихватљивих реформи потребних да би одобрили исплату од које зависи да ли ће Грчка избећи пад у некликвидност и можда морати да напусти зону евра.