Ево кога је све бомбардовао добитник Нобелове награде за мир!
Операција коју је председник САД Барак Обама започео против Исламске државе ујединила је светске народе у Међународну коалицију. Међутим, реч је о седмој војној интервенцији коју води добитник Нобелове награде за мир.
Авганистан (од 2001. године до данас)
После 11. септембра 2001. године, било је само питање тренутка када ће Авганистан постати прва држава коју су САД бомбардовале у 21. веку, с обзиром да су Талибани одбили да предају вођу Ал Каиде Осаму бин Ладена. Почевши са бомбардовањем највећих авганистанских градова САД су брзо постале део сукоба који је однео огроман број жртава. САД су изгубиле 2.200 војника, а око двадесет хиљада је рањено.
Јемен (од 2002. године до данас)
Смрт седамнаест чланова америчке морнарице које је Ал Каида напала у Адену у октобру 2000. године, довела је до тога да се земља нађе на радару САД.
Мета је био Салим Синан ал-Харети за кога се веровало да је извршилац операција Ал Каиде у Јемену. Убијен је када је погођен ауто у којем се налазио. Тадашњи заменик министра одбране САД Пол Волфовиц изјавио је да је ово био пример успешне тактичке операције и да су изведени ваздушни напади били корисни не само у убијању терориста, већ су послужили и као механизам који је натерао Ал Каиду да промени тактику.
За време мандата Џорџ Буша у питању су били спорадични напади, али Обаминим доласком на власт, дошло је до значајне ескалације. Подаци које је објавио Викиликс показују да је влада у Јемену дозволила да се настави са ваздушним нападима против осумњичених екстремиста. Међутим, у извештају организације за заштиту људских права анализирано је шест ваздушних напада у Јемену и дошло се до података да су од 82 људи који су у њима смртно страдали, 57 били цивили.
Ирак (2003-2011)
Датум је 5. фебруар 2003. године, локација – УН у Њујорку. Секретар САД Колин Пауел управо је одржао говор у ком је поручио да Ирак има оружје за масовно уништење.
Први важдушни напади су почели 20. марта 2003. године и за три недеље влада у Ираку је срушена, а развој операције био је катастрофалан за цивилно становништво. Чланак који је објавио АФП у октобру 2013. године показао је да је број мртвих достигао око пола милиона. Подаци показују да је од целокупног броја умрлих седамдесет одсто страдало насилном смрћу.
Пакистан (од 2004. године до данас)
Иако су ваздушни напади у Пакистану почели под командом Џ.В. Буша, Обамина администрација их је појачала до тада невиђеног нивоа.
Према Бироу за истраживачко новинарство од 2004. године било је 390 напада, од којих је чак 339 наредио Обама, што је довело до смрти више од четири хиљаде људи, од којих је чак четвртина била цивилно становништво.
Сомалија (од 2007. године до данас)
Јануара 2007. године, Сједињене Државе започеле су кампању ваздушних напада против осумњичених припадника Ал Каиде у Сомалији, које је Вашингтон сумњичио за нападе на америчке амбасаде у Кенији и Танзанији у којима је страдало више од 200 људи, пише РТ.
Ваздушни напади Сједињених Држава имали су пуну подршку председника Сомалије, Абдулаха Јусуфа Ахмеда. Напади су започели годину дана пре доласка администрације председника Обама, али ни до данашњих дана, када се Обамин други манадат ближи крају, ови напади нису прекинути. Америчка интервенција је углавном прошла ''испод радара'' реномираних светских медијских кућа, пошто се међународна јавност врло мало интересовала за амерички ''Рат против терориста''.
Шта је са Либијом?
Либија је можда изузетак с обзиром да су већину напада вршиле европске и НАТО снаге, међутим САД су имале кључну улогу у организовању алијансе која ће покушати да сруши Гадафија. Обама је Гадафију дао ултиматум. Када га је Гадафи одбио, уследила је војна интервенција.