Да ли би краљица задржала улогу у независној Шкотској?
ЛОНДОН - Британска краљица Елизабета Друга моћи ће да задржи свој велелепни замак у Балморалу у Шкотској у случају да Шкоти гласају за независност, а постоје изгледи да тамо задржи и - своју улогу.
Пред референдум постављају се бројна питања у каквим ће односима бити Шкотска са монархијом уколико се Шкоти определе за независност, а иако многи одговори и даље "висе у ваздуху", чини се вероватним да ће Шкоти задржати Елизабету као своју краљицу. Краљица има више шкотске крви него многи други британски монарси - њена мајка потиче из старе аристократске шкотске породице, а осим тога, познато је колико она воли Шкотску. Елизабета традиционално проводи по три месеца сваког лета у замку Балморал, приватној краљевској резиденцији у Шкотској још од 1850-их, а такође сваке године недељу дана проведе у палати Холируд, својој званичној резиденцији у Единбургу.
"Краљица дефинитивно показује наклоност према Шкотској. Добро је познаје још од детињства и Шкотска јој је у крви", објашњава Џо Литл, главни уредник магазина "Маџести". Крајици је забрањено да учествује у политичким дебатама и ретко када износи своје личне ставове.
Њено лично виђење је, према речима званичника краљевске палате, строго непристрасно и "изнад политике", мада је многе изненадила када је у недељу изразила наду да ће Шкоти "веома пажљиво размислити о будућности" пре него што изађу на гласање. Био је то њен први - и једини - коментар о могућности шкотског отцепљења.
Последњи пут када је говорила у знак подршке Великој Британији било је 1977. године, када је искористила обележавање 25 година од ступања на трон да подсети све грађане Уједињеног Краљевства на "предности уније" поводом позива на преношење овлашћења на Шкотску и Велс. Литл верује да краљица и данас има такав став. "Она би веома желела да њено Уједињено Краљевство остане јединствено. Она држи до традиције и желела би да ствари остану такве какве јесу", закључује он.
Постоје назнаке да би Елизабета остала на челу независне Шкотске, углавном на исти начин на који има важну церемонијалну и симболичну улогу краљице у 15 земаља - од Јамајке преко Канаде до Соломонских острва, које су познате као "крунске земље Комонвелта". Елизабета се не меша у управљање овим земљама, али је владе редовно извештавају о томе како ствари стоје.
"Она је краљица Аустралије, Канаде...могла би да буде и шкотска краљица ако Шкоти то желе", констатује Вернон Богданор, професор политике и експерт за уставна питања на Оксфордском универзитету. Шкоти су рекли да ће донети устав са краљицом на челу државе, навео је он и приметио: "Такве ствари функционишу".
Шкотски први министар Алекс Салмонд одлучно је изразио жељу да задржи краљицу, као и њене наследнике, у тој улози. Ове недеље је Салмонд рекао да једва чека да она постане "краљица Шкота" те да међу Шкотима постоји "значајна" спремност да подрже ту могућност. Такве изгледе поткрепљују и резултати анкета, мада са тим нису сагласни сви међу присталицама независности - неки политичари, укључујући чланове Салмондове Шкотске националне партије, наклоњенији су формирању републике.
Уставне појединости о томе како би независна Шкотска могла да задржи монархију - или да, према мање вероватном сценарију, постане република - још нису сасвим јасне. Богданор сматра да би британска влада вероватно именовала "генералног гувернера" који би представљао краљицу у независној Шкотској, као што је учињено у земљама Комонвелта, а особу којој би припала та улога одредила би краљица, према савету британског премијера.
Погледајте и:
Независна Шкотска може постати најбогатија на свету?
Шкотска: Узаврели финиш кампање за "да" или "не"
Шкотска поделила познате личности!