Да ли бисте путовали авионом без пилота?
Технологија већ постоји, иако ниједан авио-превозник још не размишља да уведе ту новину, јавља Си-Ен-Ен.
"Авиони већ сада могу да лете сами. Пилоти проведу само три минута на сваком лету управљајући летелицом, иако не морају чак ни то да раде. Али, око 80 одсто авионских удеса изазвано је људским фактором", рекла је за CNN Мери Камингс, некадашњи војни пилот, а сада шефица лабораторије на универзитету Ђук.
Према њеним речима, америчка војска и сада користи беспилотне летелице, које су велике скоро као и Боинг 737, један од најшире коришћених цивилних авиона, а војни подаци показују да су удеси "дронова" много ређи него удеси летелица којима управљају људи.
Међутим, за сада се користе мање беспилотне летелице, за пренос терета, или снимање из ваздуха, додала је Мери Камингс и закључила да ни путници још нису спремни за беспилотни лет.
"Људи желе да летелицом управља човек, који дели њихову судбину. Такође, за командама нам треба 'бејбиситер', који ће надзирати уређаје и, ако треба, да реагује ако међу путницима неко прави проблеме", рекла је Камингс.
Према оцени Џона Хансмана, професора аеронаутике на бостонском МИТ, беспилотни путнички летови деценијама су далеко од нас. "То није техничко питање, већ је реч о социјеталном поверењу", рекао је Хансман.
Према оцени истраживача, авио-компаније ће у будућности вероватно покушати да ниским ценама превоза убеде путнике да путују летовима без пилота. Такође, увођењу беспилотних цивилних летова могла би у наредним годинама да помогне шира употреба аутомобила без возача, јер би се људи временом тако навикли на аутоматизовани превоз, проценили су научници.
Прочитајте и: