Да ли бивши људи Садама Хусеина руководе ирачком кризом?
БЕЧ – Ионако замршену ситуацију у Ираку додатно је искомпликовала изјава некадашњег сарадника Садама Хусеина који је поручио да је Исламска држава Ирака и Леванта (ИСИЛ) само истурени, видљиви елемент, док конце из позадине вуку некадашњи функционери Хусеиновог режима.
Кодиер ел-Моршеди, за којим је Ирак расписао потреницу, у интервјуу за бечки “Пресе”, је истакао да је на почетку учествовао у мирним демонстрацијама против владе Нурија ал-Маликија и корумпираног режима, али да је касније све добило много драстичније размере. Малики је, како је нагласио, мирољубиве демонстрације у Басри и Хавији окончао насиљем и извршио нападе на градове Фалуџу и Рамади.
“Сада су људи узели оружје. Под руководском странке Баат формирана је алијанса против Маликија од умерених исламистичких групација, ирачких племена и бивших војника”, изјавио је Моршеди, додавши да 95 одсто побуњеника долази из тих групација и да су њихови команданти бивши официри из доба Садама Хусеина.
Само пет одсто су припадници ИСИЛ-а, тврди Моршеди, истичући да је за већину побуњеника ИСИЛ терористичка организација, која жели да револуцију усмери у други правац.
“Ми смо против џихадиста”, нагасио је Моршеди, истакавши да не постоји никакав званичан савез са ИСИЛ-ом и да између побуњеника и ове организације има мањих оружаних сукоба у појединим провинцијама. “Прошле недеље су отели троје наших људи у Тикриту. Ми ћемо се борити против њих али најпре мора да се склони Малики. Сада се прво боримо против Маликија”.
Нова администрација у Мосулу састоји се, према његовим речима, од бивших официра и цивилних функционера из доба Садама Хусеина, чланова Баата (тзв. Баатисти). Потврдио је да побуњеници не желе никакво решење са Маликијем и да у новој влади не треба да буде он, као ни било ко други из његове странке, преноси Политика.
“Ми смо против актуелне владе у Ираку, која је сарађивала са америчким окупаторима. Желимо нови устав и нови закон о странкама. Одредба према којој је расформирана странака Баат мора бити повучена. Захтевамо прелазну владу у којој би биле заступљене све групације у Ираку. Након годину дана треба да се одрже избори”, навео је Моршеди, као услове који ће решити актуелну кризу у земљи.