СВИРАЋЕ ПОЛИТИКА? Србија, Албанија и Македонија на истој сцени ВЕЧЕРАС
Евросонг није само музика, и ко мисли да политике нема у свакој ноти, грдно се вара, слажу се бројни аналитичари већ годинама.
Синоћ је осванула вест да су нашу овогодишњу представницу на Евросонгу, Бојану Стаменов, вређали на интернету, и да су посреди албанске увреде. Музика изгледа не побеђује све.
Тензија је ове године пребачена на Балкан, с обзиром на дешавања у Македонији, али и на целу ситуацију са дроном у Београду прошле године, изјавама Едија Раме, вампирисање идеје "Велике Албаније".
На првој полуфиналној ноћи, 19.маја, наступаће и Албанија, и Македонија, и наша земља.
Можемо ли очекивати звиждуке, у најмању руку?
Доказ да политички сукоби утичу и на сферу музике показала су прошлогодишња дешавања на Евросонгу када су Украјинци извиждали пролазак Русије у финале. Тада су сукоб и тензије, настале анексијом Крима, биле у јеку.
ПОЛИТИЧКО БОДОВАЊЕ
На прошлом Евросонгу Србија није учествовала, а Албанија и Македонија нису биле у истом полуфиналу, нити су дошле до финала, па нису ни могле једна другој да доделе бодове. Годинама уназад дешава се да Албанија Црној Гори, када учествује, даје високе бодове.
Ситуација 2013. је била слична. Ниједна од три земље се није нашла у финалу, док су се 2012. у завршници такмичења нашле и Македонија, и Србија, и Албанија.
Албанци су Србији дали 1, а Македонији 8 бодова. Ми смо Албанцима узвратили бодом, а Македонији доделили 12 поена. Македонија је Албанији дала максималних 12, али је, ако се опет нађу у финалу ове године заједно, питање да ли ће се ово поновити.
Ипак, без обзира на присутне тензије, не треба заборавити да у Македонији живи велики број Албанаца.
Примери кад је политика "свирала"
Још је прошле године британски Телеграпх упозоравао на случајеве у историји овог такмичења када је политика умешала прсте, нарочито у бодовање.
- Када је 1993. БиХ први пут наступила на Евросонгу, док је рат трајао, Словенија и Хрватска јој нису доделили ниједан бод, примећено је тад.
- Кад одемо у нешто савременију историју, сетимо се да је 2004. дошло до проширења ЕУ са 10 нових чланица. Те године на Евросонгу се одразио "источни" утицај на гласање. Победила је Руслана, Украјинка.
- Потом, 2010. године, Немачка, која нема завидну историју у овом такмичењу, победила је, и то исте године када је предводила грчки програм помоћи, за избављење те земље од банкрота.
Иначе, због свих опасности, нарочито терористичких, обезбеђење у Бечу биће као никада до сада, а у њега је уложено 1,3 милиона евра. Ко пева зло не мисли? Или се све променило?
Прочитајте и: