Да ли је вода из загрејане пластичне флаше ОПАСНА ПО ЗДРАВЉЕ?
Можда вам не би пало на памет да може да штети, али научници су се темељно посветили овом питању.
Научници са Универзитета Нањинг у Кини и Универзитета Флорида истражили су колико је опасно пити флаширану воду из боце која се загрејала. Како би дошли до одговора, поставили су 16 брендова воде, који се продају у Кини, на три температуре од 4 степена, 15 и 70 степени, имитирајући температуру фрижидера, собну температуру и врућину која настаје у нпр. ауту током летњих месеци.
Ауторка студије је Лена Ма, а истраживање је проведено како би се разјаснило има ли истине у страховима да пластика у воду испушта материје које би могле нашкодити здрављу. Боце су чували и посматрали током дужег временског периода, а мерили су концентрацију антимона и бисфенола А и то након периода од недељу дана, две седмице и четири седмице.
Антимон је метал који се повезује с болестима плућа, срца и гастроинтестиналним болестима, према студији спроведеној 2009. године те се наводи као "могући канцероген". Бисфенол А је хемикалија која у телу може опонашати естроген. У Америци је забрањена његова употреба у изради пластичних бочица за храњење дјеце као и бочица за сирупе.
Истраживачи су измерили како је с протоком времена и с повећањем температуре којима су боце биле изложене расла концентрација антимона. При температури од 25 степени концентрација антимона чак је двоструко порасла. Концентрација бисфенола порасла је само у боцама три произвођача, али и даље није реч о нивоима које би звониле на узбуну.
Ипак, Ма истиче како је сама присутност бисфенола у флашираној води мистерија за себе.
- Ако ћемо теоретски, пластика не би уопште смела садржавати бисфенол. Мада је могуће да се бисфенол пронађе у траговима ако произвођачи користе рециклирану пластику - рекла је Ма za Yahoo.Health.
При температури од 70 степени, значи ако бисте оставили боцу у загрејаном ауту, концентрација антимона стално се повећавала у односу на оне боце "из фрижидера".
Највећа измерена концентрација била је 0.00026 милиграма по литри воде, што је још увек ниже од дозвољене границе од 0.0006 милиграма која је допуштена У САД-у, док су у Јапану границе ригорозније.
У најгорем сценарију, претњу за здравље представљало би да сваки дан "попијете" 0.0004 мг антимона по килограму телесне тежине. Деца су ту посебно угрожена.
Истраживачи наводе да у обзир треба узети и како калцијум, који се проналази у флашираној минералној води, потпомаже испуштање антимона.
Студија наводи како се здравствени ризици узроковани испуштањем антимона у ПЕТ амбалажи - подцењују.