Да ли се крађа беба третира као отмица: "Смртна казна за такав случај!"
Термин ''крађа беба'' усталио се у употреби, иако је познато да предмет крађе могу бити ствари и животиње, али не и људи. Да ли то значи да се "крађа беба" у породилишту не подводи под појам отмице, као што је то био случај са двогодишњом Машом? Да ли то значи да се новорођенчад третирају као ствари или животиње, а не као људи?
На питање да се сада догоди случај крађе новорођенчета из porodillišta на које кривично дело би се подвела оптужница, адвокат Илија Радуловић објаснио је да би то била комбинација оптужница.
“Подвело би се под кривично дело против слободе која штити породицу и брак, уз комбинацију са грађанским правом и људском слободом. За то дело ја бих предложио и нешто ново, да буде посебно, издвојено да се просто устоличи у нешто заиста јединствено и да за то буде предложена смртна казна“, рекао је Радуловић за наш портал.
Адвокат Сава Анђелковић објаснио је да је сваки случај јединствен и да тужилаштво и суд одлучују о томе да ли ће се неки случај прогласити као отмица.
“Једно је сигурно, дете не може да се украде, краду се ствари. Тужилаштво и суд у зависности од случаја доносе одлуку да ли неки случај може да се подведе као отмица“, рекао је за SrbijaDanas.com Анђелковић.
И новорођенчад су жива бића
С друге стране, председник Удружења родитеља несталих беба Владимир Чичаревић сматра да се и крађа новорођенчади из болнице може подвести под отмицу.
“Свакако. Само што се бебе воде као NN лица од порођаја па све до добијања матичног броја. С обзиром да су и новорођенчад жива бића ради се о отмици“, каже Чичаревић.
Јелена Хрњак из Удружења грађана за борбу против трговине људима каже да је кривични закон о овој врсти трговине успостављен тек 2003. године и да се крађа беба ретроактивно не може подвести под овај поступак.
“Крађу беба коју су родитељи пријављивали односи се на ранији период, седамдесете и осамдесете, када кривично дело отмица није постојало. Трговина људима у кривичном закону успостављена је тек 2003. године, тако да бебе нису могли да пријављују као трговину људима“, каже Јелена Хрњак из НВО Атина.
Погледајте и: