ДАЧИЋ: Оружани сукоби у Европи су реалност
ХЕЛСИНКИ - Председавајући ОЕБС-у, први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић упозорио је данас да је наслеђе Хелсинкија изложено ризику због украјинске кризе и позвао на обнављање поверења међу државама учесницама ОЕБС-а.
Криза у Украјини - изазов
"Криза у и око Украјине је поставила изазов пред најосновније и суштинске принципе безбедности и уздрмала из темеља европску безбедносну архитектуру", рекао је Дачић у говору поводом обележавања 40. годишњице Завршног акта из Хелсинкија.
Он је указао да је Завршни акт из Хелсинкија деценијама пружао чврсту основу безбедности и стабилности у Европи, али је упозорио да су оружани сукоби поново реалност на европском континенту, при чему се принципи Хелсинкија крше, а неповерење и тензије расту, што може повећати ризик од провокација и ескалације.
"Не би било претерано рећи да се сада боримо са најтежом претњом по европску безбедност од завршетка хладног рата", нагласио је он изразивши уверење да ОЕБС, упркос изазовима које носе данашње околности, може да пронађе подстицај и инспирацију у историјату Завршног акта из Хелсинкија.
Изградња поверења
Дачић је поручио да се хитно мора деловати у правцу изградње поверења и заједничког деловања, јер другог избора нема.
"Позивам државе учеснице да у већој мери користе нашу Организацију. То је једна од најбољих платформи за дијалог и заједничко деловање, и зато треба да заједно радимо на јачању њених капацитета у циљу поновног учвршћивања европске безбедности", рекао је он.
Хелсиншки принципи ваљани
Како је истакао, Хелсиншки принципи су и даље ваљани и нема потребе за њиховим преиспитивањем, већ уместо тога треба заједно радити како би се они потврдили и ојачали.
"У том смислу потребно је озбиљно размотрити процес реформе ОЕБС-а, како би се наша организација опремила потребним средствима и механизмима за суочавање са актуелним и надолазећим изазовима за европску безбедност", рекао је Дачић.
Србија пружа помоћ у решавању украјинске кризе
Он је истакао да Србија као председавајућа, заједно са осталим члановима Тројке ОЕБС-а, чини све што може да пружи помоћ у постизању мирног решења украјинске кризе, и позвао све стране да потпуно и безусловно поштују примирје.
Дачић је упозорио и на утицај који би криза у и око Украјине могла да има на замрзнуте сукобе у Молдавији и на Јужном Кавказу, као и на транснационалне и глобалне претње попут тероризма, организованог криминала и климатских промена, али и повећаног протока миграната и избеглица у региону ОЕБС-а и шире.
Прочитајте и: