Дачић: Сигуран сам да ће захтев Приштине бити одбијен
БЕОГРАД - Министар иностраних послова Ивица Дачић изјавио је да не мора да значи да би земље које су признале једнострано проглашену независност Косова могле да гласају и за његово чланство у Унеско, као и да очекујује да Косово неће постати чланица те организације.
Он је рекао и да је сигуран да ће УН одбити такав захтев Приштине.
"То што су поједине земље признале независност не значи да ће донети једну такву одлуку, а с друге стране Србија је водила једну политику која је у међународним односима имала коректан однос према захтевима појединих земаља и сада је ред да те земље имају коректан однос према њој и према захтевима Србије", рекао је Дачић.
Он је казао да се тако ради у међународним односима и "да другачији однос не бисмо могли да прихватимо".
Дачић је подсетио да је Приштина послала писмо Унмику у УН са жељом да доставе Унеску њихов захтев за пријем за чланство.
"У овој сада фази Уједињене нације ће сигурно одбити тај захтев Приштине јер је он правно неутемељен и Резолуција 1244 говори сасвим другачије", рекао је Дачић и додао да се у првом кораку може очекивати да Унмик неће препоручити Унеску, односно да ће УН одбити захтев Приштине да препоруче и пошаљу Унеску захтев за пријем Косова у ту организацију.
Како је казао, пошто ће сигурно пропасти та идеја преко УН јер не могу да пређу преко резолуције коју су донели, Приштина ће могуће, потражити земљу која ће то урадити у самом Унеску.
Дачић: Не мора да значи да ће земље које су признале Косово гласати за пријем у Унеско
Он је казао да не значи да ће земље које су признале једнострану независност Косова донети једну такву одлуку.
"Нисам сигуран да ће све земље које су признале Косово гласати за пријем Косова у Унеско, а нажалост нисам сигуран ни да ће све земље које нису признале Косово гласати против чланства", казао је Дачић. Он је навео пример да су САД биле против пријема Палестине у Унеско и да ће се видети како ће се односити према захтевима Косова.
"Мислим да је јасно да има доста земаља које ће се саме понудити, онда долазимо полако на ствар математике, јер Савет Унеско има 58 чланица од којих су 33 признале Косово и на том нивоу потребна је проста већина, а кад та одлука дође на Генералну конференцију у новембру потребна је двотрећинска већина и ту је сада наша шанса", рекао је Дачић.
"Мислим да кординираном политиком коју водимо на нивоу Владе Србије доводимо до тога да смо почели да имамо резултате на међународном плану", рекао је Дачић.
Он је додао да многе земље показују интерес да сарађују и не наруше односе са Србијом.
"То је био основни разлог зашто су готово све земље отказале учесће на војној паради у Загребу", казао је Дачић.
Он је дематовао и написе у појединим медијима да је Русија променила став о косовским пасошима.