Дачић: Србија ће бити поштен посредник у украјинском процесу
БЕЧ - Председавајући ОЕБС-у, шеф српске дипломатије Ивица Дачић позвао је данас све стране да се у потпуности придржавају Пакета мера за имплементацију Споразума из Минска, истакавши да је то прилика за деескалацију сукоба и окончање цивилних жртава.
Он је додао да је Србија спремна да преузме улогу искреног посредника.
"Снажно апелујем на све стране да се уздрже од било какве акције која би могла да угрози примирје на истоку Украјине, које је ступило на снагу 15. фебруара. Још једна прилика за мирно решење сукоба не би смела да буде пропуштена. Да би подршка ОЕБС-а била ефикасна, неопходно је да све стране блиско сарађују са Специјалном посматрачком мисијом (СПМ), поштују и обезбеде њену сигурност, безбедност, неометан приступ и слободу кретања посматрачима на терену", поручио је Дачић у обраћању на зимском заседању Парламентарне скупштине ОЕБС у Бечу.
Дачић је казао да је главни приоритет председавања Србије да подржи све напоре који воде ка мировном процесу.
"Примена договореног пакета мера од свих страна је од кључног значаја. Специјална посматрачка мисија има могућност да помогне у пуној примени одредби ова два инструмента, што се показало да је од непроцењивог и јединственог значаја. Трилатерална контакт група значајно ће допринети спровођењу Пакета мера у вези са Споразумом из Минска и унапређењу мировног процеса", објаснио је он.
Дачић је истакао да је Србија спремна да игра улогу поштеног посредника у овом процесу.
Стварање услова за дијалог и компромис, према његовим речима, мора бити заједничка одговорност свих држава учесница као и институција и структура ОЕБС-а.
С тим у вези он је похвалио улогу Парламентарне скупштине ОЕБС-а у надгледању избора у Украјини прошле године, као и у оснивању Међупарламентарне групе за везу са Украјином која окупља парламентарце из Украјине, Русије и других земаља учесница у циљу промовисања дијалога и доприноса смиривању сукоба.
"Парламентарна скупштина је још једном показала свој значај као форум за размену идеја и покретање заједничког деловања. Спреман сам да заједно са свима вама истражим начине најбоље сарадње у циљу обнове мира и стабилности у Украјини", нагласио је Дачић.
У складу са основним принципима ОЕБС-а, српско председавање ће, како је истакао, такође имати као свој приоритет решавање замрзнутих сукоба на простору ОЕБС-а у складу са договореним форматима.
"Највећу одговорност за унапређење процеса решавања замрзнутих сукоба на простору ОЕБС-а сносе саме стране. Међутим, морамо обезбедити колективну подршку за њихово мирно решавање тако што ћемо уложити додатне напоре да бисмо створили неопходну политичку вољу", указао је шеф српске дипломатије.
Дачић је рекао да је Србија, у време када се кандидовала за председавање, сматрала да ће председавање земље са западног Балкана пружити додатну вредност раду наше Организације.
То ће, како је истакао, нарочито пружити шансу да пренесемо наше искуство и научене лекције на шири простор ОЕБС-а, укључујући и препознавање значајне улоге ОЕБС-а у давању подршке процесима транзиције у пост-конфликтном периоду и реформама на западном Балкану.
"Недавни трагични догађаји још један су доказ да међународна заједница мора остати будна када је реч о постојећим и потенцијалним терористичким претњама", поручио је Дачић осудивши терористичке нападе у Француској и Копенхагену.
Морамо бити недвосмислени у нашој осуди свих облика тероризма а истовремено морамо осигурати да наша друштва остану уједињена против покушаја стварања подела на основу верске, културне, етничке, националне и расне припадности.
"Србија ће посебну пажњу посветити феномену страних бораца-терориста као и насилном екстремизму и радикализму који воде тероризму, а посебно радикализацији младих. Председавање ће организовати Конференцију на експертском нивоу о борби против тероризма на ширем простору ОЕБС-а на тему страних бораца-терориста, у јулу у Бечу", најавио је председавајући ОЕБС-у.
Он је указао да ће се Србија усресредити и на сајбер безбедност, везе између организованог криминала, трговине људима и илегалних миграција, што ће бити главне теме годишњег скупа полицијских стручњака, који ће се одржати у мају у Београду; као и управљање и реформа сектора безбедности о чему ће српско председавање организовати скуп у априлу у Београду.
Исто тако Србија ће настојати да и даље јача примену свих обавеза из области људске димензије ОЕБС-а давањем подршке националним институцијама за заштиту људских права, са акцентом на владавину права, слободу изражавања и слободу медија, укључујући безбедност новинара, слободу окупљања и удруживања, заштиту права припадника националних мањина и промовисање толеранције и недискриминације.
"Нарочито у светлу недавних трагичних догађаја, српско председавање планира да ове године организује скуп о безбедности новинара", рекао је Дачић, додајући да многе од ових тема захтевају не само мултидимензионални приступ већ и укључивање перспектива омладине, жена и цивилног друштва, посебно на локалном нивоу.
Не сме се занемарити и шире стратешко сагледавање европске безбедности и значаја поштовања наших заједничких вредности и принципа, додајући да је улога ОЕБС-а у том смислу и даље од кључног значаја.
Дачић је рекао да очекује остварење напретка у јачању организације у оквиру процеса "Хелсинки 40 ", као и да ће Панел еминентних личности о европској безбедности као заједничком пројекту, донети значајне препоруке.
На отварању 14. Зимског заседања Парламентарне скупштине ОЕБС говорили су шефица делегације аустријског парламента у том телу Кристине Мутонен и председавајући Парламентарне скупштине ОЕБС Илка Канерва који су рекли да подржавају председавање Србије ОЕБС-у, као и њене приоритете.
Исто тако они су позвали стране у Украјини да примене договор из Минска, јер је то шанса за мир.