ДЕБАТА О ПРАВИМА ЛГБТ ОСОБА: Праг толеранције у Србији се значајно подигао
Центар за омладину "Твоја Србија", уз подршку Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије, одржао је у Београду дебату о проблемима ЛГБТ популације.
На тему „Унапређење активности у области борбе за остваривање основних људских права припадника ЛГБТ заједнице у Србији“, говорили су Сузана Пауновић, директорка канцеларије за људска и мањинска права, Анђела Чех из канцеларије за људска и мањинска права, Лазар Павловић председник удружења „Геј Стрејт алијанса“ и Предраг Аздејковић, оснивач портала „GayEcho“.
Говорници су се фокусирали на активности које се могу спроводити у будућности како би се стварала позитивна слика о ЛГБТ заједници у Србији и смањила нетолеранција и дискриминација. Осврнули су се на то шта је до сада рађено погрешно и како се активности могу унапредити у будућности, како би Србија постала толерантније друштво.
У дебати која је развијена, поред представника ЛГБТ организација, учествовали су и новинари и медијски стручњаци, као што су: Татјана Војтеховска, Снежана Дакић, Александар Игњатовић, Владимир Ђурић Ђура, Саша Боројевић и други.
- Мислим да су у протеклих пар година постигнути добри резултати, који се тичу решавања проблема ЛГБТ популације у Србији. Ми сада тачно знамо које њихове проблеме треба да решава држава. Помажемо и пратимо рад бројних невладиних организација које решавају проблеме ЛГБТ популације. Најдрастичније кршење њихових права дешавало се за време првих Парада поноса када су неки активисти били изложени бруталном насиљу и пребијању због свог опредељења. Ипак, држава се током времена све боље односила према том проблему. Урађено је доста на свести људи у Србији да морају толерисати другачије људе, посебно људе другачијих сексуалних опредељења, рекла је Сузана Пауновић.
Сви имамо иста права
Параде поноса, популарни „Прајдови“, одржани су у Београду током протекле две године без већих инцидената, што се сматра великим успехом, али и само још једним кораком ка инклузивнијем друштву.
- Важно је да ЛГБТ особе престану да инсистирају на својој различитости. Мислим да друштво треба да их прихвати као и било које друге грађане нашег друштва. Стога више не треба инсистирати на томе да смо сви исти, пошто нисмо и не треба да будемо. Свако је индивидуа за себе у сваком смислу. Треба инсистирати на једнакости и на томе да сви имамо једнака људска права, рекла је Татјана Војтеховски.
Сви учесници су се сложили да се још много мора учинити како би се смањила дискриминација над припадницима ЛГБТ заједнице.
- Ми смо свесни да се од 2009. године праг толеранције у нашој земљи која се тиче ЛГБТ особа значајно подигао. Ипак, још увек у Србији постоје медији који негативно говоре о припадницима те популације. Портал „GayEcho“ урадио је истраживање медија и у фебруару ћемо објавити резултате о томе колико се заиста позитивно пише о нашим проблемима, истакао је Предраг Аздејковић.
Пројекат „Различити, а исти“, поред округлог стола, подразумева израду две епизоде емисије „Различити, а исти“ која ће дати допринос промоцији толеранције и разумевања без обзира на сексуалну оријентацију и родни идентитет, анти-дискриминације, поштовања лјудских права и права на једнаке шансе.
Пројекат се финансира из средстава првог националног ЛГБТ пројекта у Србији „Стварање толеранције и разумевања према ЛБГТ популацији у српском друштву“, који финансира Амбасада Краљевине Норвешке.