ДЕФИНИТИВНО: Мол продаје удео у Ини, Гаспром једини купац
Мађарска нафтна компанија МОЛ је дефинитивно одлучила да прода свој удео у Ини, незванично сазнаје хрватски "Нови лист", а једини заинтересовани купци су Руси, односно руски Гаспром.
Први човек Газпрома, Алексеј Miller, недавно је због тога био у Загребу где је разговарао са хрватским премијером Зораном Милановићем и председником Ивом Јосиповићем.
Русе занима и истраживање и експлоатација нафте и гаса на хрватском копну, али ће се на тај конкурс, који ће хрватски министар привреде Иван Врдољак отворити данас у Осијеку, јавити највише због жељеног уласка у власништво Ине, пише тај лист.
МОЛ је, како се може чути од упућених, сад дефинитивно спреман да прода својих 49 одсто деоница у Ини, а део Газпрома који се бави нафтом, Газпромнефт, му одговара као купац, јер је део цене спреман наводно да плати МОЛ-у предајући му нека своја друга нафтна и гасна поља.
Колико је далеко договор Мађара и Руса до сада одмакао за сада није познато, али је на састанку у Загребу Милановић рекао Милеру, како се незванично сазнаје, да су Руси добродошли као партнери у Ини, уколико успеју да се с МОЛ-ом договоре на такав начин да то одговара, пре свега, хрватским интересима.
Тај интерес је очување домаћих рафинерија и повећање њихове производње, као и повећање резерви нафте.
Влада Хрватске је власник 44 одсто деоница Ине и, према писању Новог листа, пристаће на новог стратешког партнера само ако он пристане да задржи две хрватске рафинерије, и у том случају је спремна да новом партнеру прода још 19 одсто својих деоница.
Како ће на овакав сценарио у Хрватској реаговати САД, пита се хрватски лист, који подсећа да је помоћник америчког државног секретара Вицторија Нуланд недавно на форуму у Дубровнику рекла да је Хрватска савезник САД-а на бројним политичким и стратешким питањима, па и по питању енергетске сигурности.
Нуланд је поручила да су амбиције Хрватске да постане регионално енергетско чвориште реалне и оствариве, али да би то постали Хрвати "морају донети паметне одлуке".
"Између редова, Вашингтон поручује Хрватској да не улази ни у какав брак с Русима, односно Газпромом, који би, јер већ посједује српску нафтну индустрију, дефинитивно завладао овим, геополитички итекако битним тереном," наводи тај лист.