Дегуи: Интелигентни и дуговечни глодари
Дегуи су веома друштвене животиње и могу се лако припитомити уколико се навикну на ношење од малена. Међутим, да би потпуно задовољили своју друштвену природу, најбоље их је држати у групи.
По многима најинтелигентнији и најдуговечнији глодар који се гаји као кућни љубимац је дегу (Оцтодон дегус). Природно станиште су му травнати обронци Анда до висине од 1.200 метара, односно Чиле и Перу. Популаран је мезимац због своје дуговечности, радозналости, интелигенције, целодневне активности, а највише због пријатељског односа са човеком.
- Ренди: Морско прасе које је успело да оплоди 100 женки
- Веверице: Ове глодаре сви волимо
Оглашава се различитим звуцима и даје на знање да се буни што је у кавезу, да је гладан, љут или тужан. Све више је заступљен и на нашим просторима. Реп му је обрастао длаком па асоцира на веверицу. Називају га и длакорепим пацовом, иако није сродан њему, већ чинчили и морском прасету. По јаким задњим ногама подсећа на скочимиша. Најбоље је набавити младу животињу, јер ће се лакше адаптирати.
Воле игру и прилично су знатижељни. Без друштвене интеракције и могућности да буду активни, могу да постану агресивни и неуротични. Дегуи су дневне врсте, што значи да су најактивнији у току дана.
У дивљини живе у заједници као преријски пси и разрађују систем копања јама како би преживели.
Никада не узимајте дегуа за реп. Лако могу изгубити део и задобити озбиљну повреду. Пресвлачење репа је вероватно природан начин одбране, ако им се у дивљини деси да их непријатељ ухвати за реп.