Дејтон остаје основ територијалног интегритета и суверенитета
Прошло је 20 година од Дејтона
Европски парламент (ЕП) усвојио је резолуцију о Дејтонском мировном споразуму за Босну и Херцеговину према којој, упркос својим ограничењима, тај споразум остаје темељ територијалног интегритета, суверенитета, међународног идентитета и политичке независности БиХ.
Посланици ЕП, који су расправу о нацрту овог документа обавили јуче, подржали су са 525 гласова за и 42 против резолузију ЕП о Дејтонском споразуму, који се на дневном реду заседања ЕП нашао поводом 20 година од потписивања споразума. Истовремено, 39 заступника остало је суздржано.
Похвале
ЕП је похвалио позитиван прогрес БиХ током последње две деценије, али и навео да много више посла остаје пред земљом.
ЕП у резолуцији позива БиХ власти да уложе додатне напоре као неопходне на пољу помирења, демократског развоја и стабилизације. Помирење као процес тражи озбиљно ангажовање цивилног друштва на његовом остварењу, поручује се, посебно укључење младих у интеркултурни дијалог, као и у сферу политике.
Подсећање Парламента о суштини Дејтона, јасно каже: ентитети немају право на сецесију. Документ који су почетком године потписали сви бх. државни и политички лидери обавезује све кључне факторе у земљи да поштују територијални интегритет и политичку независнот Босне и Херцеговине. У том светлу, подсећа се да само државне институције могу да представљају државу у међународним организацијама.
Мир и просперитет
Двадесет година након потписа на Дејтонски мировни споразум Европски парламент још једном наглашава опредељење миру и просперитету Босне и Херцеговине, као и подршку њеним европским аспирацијама.
Са друге стране, чињеница је да гломазна, спора и компликована бирократска структура, неспособна за доношење кључних одлука, својом нефункционалношћу даје печат процесу европских интеграција, умањујући могућност земље да једном функционише као део ЕУ.
Охрабрују политичке реформе које ће промовисати социо-економски развој и унапредити функционисање заједничке државе. Таква реформа би, уз побољшање живота грађана БиХ, требало и снажно да заговара уздржавање од националистичке реторике која може да угрози сав досадашњи напредак.