Декупаж
Опустите се и направите право мало уметничко дело уз ову веома занимљиву технику.
Декупаж или ДЕЦОУПАГЕ је реч настала у 20. веку и долази од француске речи ‘децоупер’ која у преводу значи ‘исећи, исецати’. Сама техника рада састоји се у исецању и аранжирању делова папира и његовом лепљењу на обојену или другачије припремљену површину, те лакирању.
Техника је на простор Европе доспела у 12. веку из Кине где су кинески сељаци употребљавали папир живих боја за декорисање прозора, лампиона, кутија за поклоне и друго, а још дубље корене вуче из источног Сибира.
До данашњег времена, оригинална техника се развијала и еволуирала у много различитих стилова и нових техника. Једна од најпознатијих је и "салветна техника".
САЛВЕТНА ТЕХНИКА
Сама по себи техника није компликована за извођење, али је потребно време и стрпљење да се посао доведе до краја.
Салвете које се користе су најчешће класичне
трослојне , димензија 33x33cm, са штампаним мотивом на горњем слоју који се једини користи, док се друга два бацају (или користе за брисање четкица, папмаше…). Такође нису на одмет ни обичне једнослојне, ако вам се допадају мотиви, а доступне су и штампане папирне марамице.Потребан материјал:
- предмет који ћете декорисати
- салвете (најбоље трослојне са штампаним мотивом)
- лепак за салветну технику
- акрилне боје у најсветлијим нијансама салвете или само бела
- пљоснате четкице средње величине - једна за боју, друга за лепак
- лак којим ћете заштитити свој рад
Поступак израде:
- пре свега припремите сав потребан материјал
- обојите предмет, нијанса мора бити светла
- салвету припремите тако што ћете оштрим маказицама исећи мотив или исцепкати руком и раздвојити слојеве тако да вам остане само горњи штампани слој
- формирајте са стране како би требало да изгледа готова слика
- поставите салвету на жељено место, четкицу умочену у лепак прислоните на средишњи део салвете и зракастим покретима (ово је јако битно) мажите лепак преко салвете од средине ка крајевима. Приметићете да се салвета "развлачи" од влаге из лепка и због тога је важно да мажете зракасто ка ивицама, једнако је растежући. Друга битна ствар је да не мажете лепак на површину предмета него само преко салвете коју стављате на суву површину. Она је толико танка и порозна да ће сав лепак проћи кроз њу и обавити своје, тј стопити салвету са подлогом. Ако се током рада салвета намрешка, не брините, у томе је део дражи салветне технике. Ако се исцепа, лако је додати део који недостаје кад се осуши. У случају да сматрате да се грешка не може лако исправити, салвету док је још мокра згулите трљањем прстом или неким згодним алатом и после сушења површине почните испочетка.
- кад сте задовољни изгледом слике, пустите да се потпуно осуши и прелакирајте због заштите .
(dokonadomacica.wordpress.com)