ДОГОДИНЕ "ЦРНЕ ЛИСТЕ": Ко има фирму у стечају или блокади, не може да прави нову!
БЕОГРАД - Припрема се предлог закона на основу којег ће Агенција за привредне регистре (АПР) увести регистар дисквалификованих лица, назван и "црна листа привредника", којим ће бити уведено ограничење оснивања нових фирми за одговорне људе у компанијама ако се установи да су прекршили закон, изјавио директор АПР-а Звонко Обрадовић.
Регистар дисквалификованих лица требало би да почне са радом 1. октобра 2015. године, најавио је он у интервјуу за нови број магазина "Нова економија".
У Србији се годишње изрекне око 1.000 мера безбедности лицима која се баве одређеним бизнисом, рекао је Обрадовић и напоменуо да би у нашој земљи, потецијално, мера ограничења могла да обухвати око 40.000 привредних субјеката који су у блокади, од којих половину чине привредна друштва а половину предузетници.
Такође је наговестио да се при Министарству правде припрема база прекршаја, база санкција из које ће се такође повлачити подаци за успостављање овог регистра и ефикасно применити у пракси ограничење за које данас не постоје законски услови, а такође, одређене мере изричу и Народна банка Србије и Пореска управа.
"Сада ћемо омогућити да се креира пракса у којој ће се подићи ниво правне сигурности, тако што ће на основу података судова, централне банке, Пореске управе и других државних органа, бити формирана јединствена, централна база података, како би се онемогућило да нове фирме оснивају лица која су под одређеним казненим мерама", објаснио је Обрадовић.
Забране ће се односити на лица која су у директној вези са фирмама у којима је отворен поступак стечаја или ликвидације, све док се тај поступак не оконча, као и у случају кад су пословни рачуни фирме непрекидно у блокади 120 дана, све док се не реши проблем у пословању који очигледно постоји ако је фирма тако дуго у блокади, прецизирао је директор АПР-а.
Према његовим речима, ограничење оснивања нових фирми односиће се на оне људе који имају одговарајуће улоге у тим предузећима - директоре, осниваче, чланове надзорних и управних органа, значи оне који имају битну улогу у доношењу пословних одлука.
Поред физичких, ограничења се односе и на правна лица- привредна друштва, задруге, предузетнике и остала правна лица која обављају привредну делатност.
"Настојаћемо да спречимо да један круг лица оставља своје фирме у блокади или стечају, а потом региструју нове компаније, преносе на њих пословање, а старе остављају у проблему", објаснио је он.
Подаци да је око 48.000 фирми и предузетника у блокаду 60 дана, 48.951 у блокади 120 дана, а 42.525 има блокиран рачун 180 дана, показују да њихови проблеми очигледно нису настали само због тога што други не поштују рокове плаћања, казао је Обрадовић.
Он је најавио и да ће у 2015. бити успостављена три нова регистра, међу којима и регистар уговора о пољопривредном финансирању, такозвани регистар пољопривредних уговора, који ће паорима омогућавати да на будућем роду успостављају заложна права и тако обезбеде финансирање сетве, а тај регистар ће почети са радом 1. јуна 2015. године.
Други је регистар привремених огранчења права на обављање привредне делатности, у јавности назван регистар дисквалификованих лица, а трећи ће бити централна евиденција обједињених процедура које се односе на издавање грађевинских дозвола, који ће бити припремљен у сарадњи са Министарством грађевинарства током идуће године да би стартовао 1. јануара 2016. године.
Прочитајте и:
♦ ХЛАДНИ ДАНИ, ВРУЋЕ ЦЕНЕ: Шта поскупљује од јануара
♦ ДОГОДИНЕ РЕЗОВИ: На биро иде 20.000 људи!