Долар иде у пензију?
Свет тражи начин да избегне употребу долара. Све чешће експерти говоре о томе да је америчка валута одрадила своје и да је време да полако напусти светску сцену.
Постепеној замени долара могу помоћи локалне валуте. Ипак, искуство са евром је показало да окретање леђа националним валутама и прелазак на јединствену новчану јединицу има много својих добрих страна, али и скривене проблеме.
Заговорници евра не престају да понављају, да је увођење јединствене валуте ишло на руку европској економији: тржишта су постала јача, смањио се ризик при операцијама мењања валута. Али, главно је то што је евро постао реални конкурент долару. Ипак, није прошло ни целих 10 година, а почела је економска криза. То је дало повод критичарима евра да дигну главу и да укажу на све грешке, које су се догодиле током увођења јединствене европске валуте. Нису узели у обзир главно, а то је да су структуре економија држава које улазе у еврозону принципијално различите. Постоји и политички контекст, говори директор Одељења стратешких анализа ФБК Игор Николајев, преноси Б92.
Грешка је једноставна. Ипак је у већој мери политичка мотивација била важнија при увођењу јединствене европске валуте. Односно, противтежа пре свега долару и САД. Овде је било више политике него економије, иако просечни годишњи темпо раста држава Европе после увођења евра није порастао у државама еврозоне. Односно није се догодило оно због чега је била уведена јединствена валута- увећање темпа економског раста.
Погледајте и:
„Женски долар“ на помолу
ПАЗИТЕ ШТА ПЛАЋАТЕ: Хотели на ситницама зараде две милијарде долара
Већ се сада може говорити о томе да је пројект „евро“ још веома далеко од успеха. Перспективе те валуте у будућности све више подсећају на статус долара у садашњости.
Осим валута држава у развоју, популарност јуана расте, сматра виши аналитичар агенције „Алпари“ Ана Бодрова:
Кина је веома дуго држала јуан у чврстим оквирима. САД инсистира на ревалоризацији јуана. Постепено расте вредност јуана. Последњих неколико година, јуан је порастао за 8-9%, али ипак тржиште тражи да цифра буде 15%. За достизање овог нивоа потребно је још 5 година, при садашњем темпу ревалоризације. Кина ће стати на линију и онда ће долар имати не једног конкурента већ два. Даље, све ће зависити од тога како ће се у принципу развијати ситуација у светским економијама.
САД такође покушава излаз из ове непријатне ситуације у којој се нашла њихова валута. Није искључено да ће на јединственом валутном пространству САД, Канада и Мексико почети да се користи валута „амеро“. Задаци који се тичу поновног формирања светских финансија веома је сложна. Неопходно је узети у озбир све чињенице које могу да утичу на економију ове или оне државе.