ФРАНЦУСКИ ГЕОПОЛИТИЧАР: Србију не желе у ЕУ да не би била РУСКИ "ТРОЈАНСКИ КОЊ"
Проблеми из времена распада Југославије нису решени, сада је још јасније након сукоба у Куманову. Европа није „европеизовала“ Балкан како је говорила да ће урадити. Најмање што сада Европљани могу да ураде јесте даље проширење ЕУ, оцењује француски геополитичар Доминик Моиси.
На позив Центра за међународну сарадњу и одрживи развој, у Београд је ове недеље стигао редован сарадник „Фајненшл тајмса“, „Велта и „Форин аферса. Студирао је светску политику на Сорбони и Харварду. Данас предаје на Лондонском Кинг колеџу. Оснивач је престижног Француског института за међународне односе.
Читаоцима у Србији познат је као аутор књиге „Геополитика емоција“ у којој доказује да осећања одређују понашање међународних актера, за које обично верујемо да се рационално, хладно и прорачунато боре за интересе у глобалној арени.
Интервју за „Политику“ дао је након учешћа на панелу „Блиски исток: велико урушавање“ у организацији поменутог центра Вука Јеремића. Једна од тема био је и тероризам. Саговорник тврди да је корен џихадизма понижење које осећа већина муслимана због сиромаштва, заостајање за светом, корумпираних исламских влада које подржава Запад, западног мешања у послове исламских држава, америчких ратова у Авганистану и Ираку и изопштености муслиманске мањине у Европи или САД.
Деловање албанских оружаних група
Искористили смо прилику да питамо Моисија како објашњава деловање албанских оружаних група, будући да се на Албанце не може применити теорија о понижењу. Највећи су амерички савезник на Балкану. Осим Албаније имају и Косово. Загарантована су им права у земљама где су мањина, док су у Македонији део свих важних државних институција.
Моиси истиче како нема објашњење, мозда је то национализам, стварање државе за све Албанце, објашњава како је могуће да је верски рат између хришћана и муслимана или парализа македонских институција или деловање мафије, а можда све то заједно. Сигуран је и да духови прошлости могу поново прогонити Балкан.
Титова Југославија "фрижидер који не хлади"
За „Тероризам“, као што каже Скопље, или „изоловани инцидент“ као што наводи Брисел, говори да су узнемирујући догађаји који показују да проблеми на Балкану нису решени. Присећа се како је Европа говорила да је Титова Југославија „фрижидер који не хлади“, и да када нема демократије, ствари се гурају под тепих. Европа то тако види.
Доминик Моиси оцењује како Европа није „европеизовала“ Балкан, нити га је научила миру и демократији. Тврди како је овдашња економија слаба, а да када су људи врло сиромашни, окрећу се национализму, јер им он даје разлог да на нешто буду поносни, када већ нису на своје богатство.
После догађаја у Куманову, сматра да ће Европа бити још засићенија процесом проширења. Моиси мисли како ЕУ сматра да јој не треба нови члан са поблемима и да треба да се реше. Он се не слаже са ставом ЕУ, политика проширења би била најбољи алат европске дипломатије према Балкану.
Србија "тројански коњ"
Европа је евроскептична, није сигурна шта ради, али верује да ће проширење погоршати ствари. Србију не желе да приме и због тога што погрешно верују да је исувише блиска Москви и да би била руски „тројански коњ“ у ЕУ, сматра Моиси.
Путини, си Цари и Мадх (Dominique Моиси) -https://t.co/hCiVAYCm2y pic.twitter.com/yGOmWn1c7i
— InfoPasqyra (@InfoPasqyra) March 28, 2014
Моиси мисли како су из ЕУ и САД изостале јаке реакције на догађања у Куманову, јер оне нису имале времена тиме да се баве, већ имају довољно проблема са имигрантима и џихадистима. Док су имале времена да се баве оним што се догађа у источној Украјини, јер је Путин једна од највећих претњи за Европу, каже Доминик.
Русија није СССР
ЕУ треба да каже Путину како ништа више не сме да припоји Русији, сматра Моиси, и уз то додаје да Русија није СССР и да има само гас и нафту, енергенте чија цена пада, узео Крим, али је вероватно изгубио Украјину. И да Кијев има право да води спољну политику какву жели. Сматра да Украјина неће ући у НАТО, а да још дуго неће ући ни у ЕУ. Имао је много студената Украјинаца који су му говорили да желе да им земља буде као Пољска, а не као Белорусија.
Исток Украјине нема право да каже да жели у Русију, јер би по мишљењу Моисија то значило да се све европске границе могу оспорити на референдуму и како би то било јако опасно, посебно на Балкану, где многи верују да процес формирања граница још траје.
Он говори како је у Србији страх од „велике Албаније“ пренаглашен и да Албанци нису довољно јаки да би је створили.
Погледајте и: