Донација Телекома Србија за унапређење развоја у раном детињству
У оквиру програма сарадње УНИЦЕФ-а и Министарства здравља посвећеног унапређењу развоја у раном детињству, компанија Телеком Србија донирала је дидактичке материјале развојним саветовалиштима Домова здравља у Суботици, Сремској Митровици и Крушевцу.
Комплети садрже по 32 елемента, међу којима су и ролеркостер, сет за сортирање и пребројавање, сетови за имитацију структуре, музички инструменти, звечке, лопте, боцкалице, перле и други дидактички материјали. Њих ће педијатри, психолози, логопеди, дефектолози и други здравствени радници и сарадници моћи да користе за проверавање и стимулисање одређених вештина дечијег развоја.
Материјали су намењени и подстицају свих развојних области (сензомоторички, когнитивни, социо-емоционални, говорно-језички, бриге о себи), затим развоју извршних функција, креативности и решавања проблема кроз директан рад са децом и родитељима.
Средства ће омогућити квалитетнији рад са децом
Докторка Мила Дујмић Богдановић, директорка Дома здравља Суботица, истакла је да ће донација дидактичког материјала омогућити квалитетнији рад са децом и лакшу сарадњу са родитељима.
''Развојно саветовалиште има изузетну одговорност у праћењу развоја деце у најранијем детињству и зато је веома важан тимски рад педијатара, логопеда, психолога, дефектолога и социјалног радника'', рекла је др. Дујмић Богдановић.
Подршка развоју у најранијем детињству
Научно је доказано да су прве године живота најважнији период за раст и развој сваког детета. У најранијем детињству постављају се темељи за све животне успехе, а пропусти у бризи и стимулацији развоја у овом периоду остављају дугорочне последице које се касније не могу надокнадити.
''Као друштвено одговорна Телеком Србија у највећој мери улаже у младе и образовање, и то је један од стратешких циљева наше компаније. Кроз сарадњу са УНИЦЕФ-ом и подршку развоју у најранијем детињству желимо да учествујемо у стварању будућности у којој деца стимулацијом и учењем кроз игру постају способнија, креативнија, ангажованија и стичу навику и жељу да уче целога живота. Обезбеђивањем дидактичког материјала за развојна саветовалишта у домовима здравља подржавамо и запослене да на још квалитетнији начин пружају здравствене услуге, како деци, тако и њиховим родитељима'', каже Илија Марков из компаније Телеком Србија.
Значај дидактичких материјала
Дидактички материјали представљају својеврсно средство процене, јер помажу здравственим радницима да установе степен и подстакну даљи развој различитих вештина код детета. С друге стране, посматрајући и користећи дидактичке материјале, родитељи могу да на конкретном примеру науче како да корисне и забавне активности са децом понове и код куће.
Овакав начин рада смањује стрес код родитеља и помаже им да уживају у стимулацији развоја своје деце. Са друге стране, игра детету даје шансу да слободно вежба постојеће и нове вештине, тестира нове идеје, савладава проблеме и тешка искуства, као и да учи.