ДР МИЉКО РИСТИЋ: За смрт Гогића крив клупски лекар и коксаки
Клупски лекар је први одговоран јер мора да прати здравствено стање играча. Ако је Гогић у последња два месеца имао грип, а прележао је коксаки онда је готово извесно да је то узрок смрт- каже др Ристић.
Млади живот је угашен. Горана Гогића више нема. А, да ли је морало баш овако трагично да се заврши. О томе је председник Здравствене комисије ФСС проф. др Миљко Ристић за Курир рекао:
- Одговорност је на клупском лекару, који представља прву медицинску карику. Он је обавезан да сваки дан после тренинга и утакмица пита играче како се осећају, да ли имају неки проблем. Такође, потребно је да пријави тренеру сваку промену здравственог стања фудбалера каже Ристић.
Др Ристић даље објашњава:
- Клупски лекар мора да поседује одговарајућу лиценцу до које се долази кроз едукацију коју радимо и ми у Србији, а уведена је пре три године. Даље, два пута годишње се раде обавезни прегледи: тест оптерећења, ултразвук срца, ЕКГ и остало - објашњава др Ристић, директор Клиничког центра Србије.
Ако се та комплетна процедура испоштује...
Закључак је да је заједнички узрок за смрт свих играча немар! Не поштују се прописи. Клупски лекари морају да имају лиценцу, да су прошли комплетну обуку за тај посао. Поставља се питање да ли тај клупски лекар у кинеском клубу има одговарајућу лиценцу.
Пре доласка у Јагодину (2011. године) Гогић је добио вирус коксаки, који му је проузроковао миокардитис.
- Овде је очито реч о конкретној болести. Коксаки остаје у телу и по неколико година, а не неколико недеља или месеци. Верујем да тај случај био у питању. Ако је у последња два месеца имао грип, онда је готово извесно да је то узрок смрти.
Редовна контрола је апсолутно неопходна, а посебно за особе које се излажу оптерећењу.
- Свака три месеца су обавезне контроле. Имао сам случајеве када су пацијенти и после неколико година и даље имали одређене симптоме коксакија. Те особе не би смеле да се бави ни много лакшим физичким пословима од фудбала.
Експерт у овој области медицине изнео је на крају разговора стручни податак који све говори.
- Веома су ретке болести срца које изазивају изненадну смрт, не само на спортском терену већ уопште - закључио је доктор Ристић.
Све је више смртних исхода на спортским теренима.
- На жалост, све је више таквих вести, а најчешће је реч о фудбалерима, млађим особама, рекло би се у пуној снази, али само на први поглед. Било је и раније, али не у оволиком броју. Једном у три године имамо састанке у УЕФА и ФИФА на којима учествују лекарски представници свих савеза. Огромна је одговорност на нама. Касније, закључке и одлуке са семинара у обавези смо да пренесемо унутар наше организације.
Фудбалери често истичу да играју на сопствену одговорност.
- То је немогуће. Не можете да узмете и возите аутомобил на сопствену одговорност, а да немате положену вожњу.
Прочитајте и: