Дрво усред пустиње – Тенере дрво
Најпозатије дрво из Сахаре.
Тенере подручје, које се налази на североистоку Нигера, је некада било прекривено вегетацијом. У том периоду, пре 300 година, је и кренуло да се развија ово дрво. Како је расло заједно са осталим дрвећем са тог подручја, ни по чему се није разликовало од осталог дрвећа.
Међутим, временом, врели песак Сахаре је учинио своје и плодна равница се полако претварала у пустињу. У том периоду и подземне воде пресушују, тло се претвара у исушену земљу коју замењује песак. У таквој ситуацији, једина шанса за преживљавање дрвећа је било да имају јако дубоко корење.
Тако су нестајала и стабла на површини… сва осим једног – Тенере стабла. Ово дрво је преживело захваљујући својим изузетно дугачком и разгранатом корењу, које је покривало површину од 30 метара квадратних. Управо то корење му је и омогућило да преживи и најекстремније услове који владају у Сахари.
Већ је почетком 20. века целокупна вегетација око дрвета изумрла, а најближе суседно дрво се налазило на 400 километра удаљености од Тенере стабла.
У том периоду, то подручје данашњег Нигера је било под француском влашћу, и Французи пошто су увидели да дрво опстаје захваљујући подземним водама, су одлучили да поред дрвета избуше бунар за потребе своје војске, али и свих путника који се ту затекну.
Међутим, 1973. годне, пијани либијски возач се забио у дрво таквом силином да га је моментално извалио из корена.
Срушено дрво је превезено у музеј у Нијамеју, главном граду Нигера, где је анонимни уметник подигао споменик, од рециклираног материјала, у знак сећања на најизолованије дрво на свету.
(zanimljiveinformacije.com)