Ђурић: Београд је испунио све, а оно што је урадила Приштина се може избројати на једној руци
Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да не постоје нови услови који би се односили на нормализацију односа са Приштином и нагласио да очекује отварање првих преговарачких поглавља са ЕУ у јуну или септембру.
"Немамо нових и додатних обавеза када је реч о нормализацији односа у односу на оне које су већ договорене, дакле све оно што је већ договорено до сада и оно чему је разговарано да сада остаје и у будуће" - рекао је Ђурић у Влади Србије где је представио извештај о напретку дијалога Београда и Приштине за протеклих шест месеци.
Листа са 11 нових услова - медијске спекулације
Ђурић је нагласио да су приче о листи са 11 нових услова медијске спекулације и да је она састављена на основу гласина. Он је казао да постоје државе чланице ЕУ "које су имале одређена очекивања" када је реч о нормализацији односа са Приштином, али да је Београд ту јасно и недвосмислено поручио да је испунио све обавезе и да исто то очекује од друге стране.
"Ми се недвосмислено надамо и очекујемо да че све оно што је Србија предузела на спровођењу Бриселског споразума, али и много више од тога на унутрашњим реформима, бити признато, верификовано и да ће у јуну или септембру бити отворена прва поглавља" - оценио је Ђурић.
Сумирајући резултате дијалога Београда и Приштине у протеклих шест месеци, Ђурић је поновио да се не одустаје од пуне имплементације Бриселског споразума и оснивања Заједнице српских општина.
"Тврдим вам да не постоји ниједна ствар, ниједан елеменат Бриселског споразума, а да га Београд није испунио, а исто тако на прсте једне руке могу да се наброје ствари које је Приштина до сада урадила'' - оценио је Ђурић.
Он је казао да од 15 тачака споразума, првих шест нису ни дотакнуте, а да остале нису заокружене.
Препреке у примени Бриселског споразума
Према његовим речима, постоји више препрека у примени Бриселског споразума, а прва од њих је управо одустајање Приштине од плана његове имплементације. Друга препрека, како је навео, јесте "одсуство вођства" код међународних организација које нису реаговале код "великог броја практичних проблема".Трећа препрека, је "стално истицање статусног питања у темама у којима нема места за тако нешто", а четвта атмосфера у Покрајини, под којом подразумева "разговоре са људима који имају тешку хипотеку и који су били непосредни учесници ратних дејстава", рекао је Ђурић."Они само доливају уље на ватру, а ми треба да им верујемо - казао је он.
Ђурић је детаљно говорио процесу интеграције правосудних органа, припадника полиције, одржаним локалним изборима, енергетици и телекомуникацијама. Говорећи о оснивању предузећа Електродистрибуција Север које би требало да буде у власништву ЕПС-а и Заједнице српских општина, он је навео да до данас није стигао одговор на захтев за регистрацију који је поднет 2014. у новембру.
Додао је и да није омогућено лиценцирање компаније Телеком на северу Косова, која би покрила мобилну и фиксну телефонију. Када су у питању технички споразуми о катастру, слободи кретања и признавању диплома, Ђурић је казао да и ту има проблема, али да је јуче у Бриселу постигнут велики успех, јер су отворена два нова административна прелаза.
Реч је о прелазу код Бањске и Новог Пазара и прелазу код Медвеђе према Косовској Митровици. Упитан зашто се не поштује одлука Уставног суда, који је те техничке споразуме прогласио неуставним, Ђурић је одговорио да је Уставни суд прогласио неуставним уредбе које су донете пре 2011. године и да је Влада донела нове.
Ђурић је нагласио и да је ово први пут да се пише извештај о напретку дијалога Београда и Приштине, јер око "споразума не сме да буде тајни".
"Истина је наше најјаче оружје и нека изађе било ко из Приштине и нека покуша да демантује, али аргументовано, било шта што је овде речено и написано - поручио је директор Владине канцеларије за КиМ.