Заједница српских општина је једини пут у нормализацији односа са Приштином
БЕРЛИН - Шеф Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас у Берлину да пут у даљу нормализацију односа Београда и Приштине иде преко стварања Заједнице српских општина наводећи да се мора поштовати план спровођења Бриселског споразума.
"Мора се поштовати план спровођења Бриселског споразума који дефинише стварање Заједнице српских општина као први елемент који треба да буде испуњен", рекао је Ђурић након разговора са Николасом Мејером Ландрутом, шефом Одсека за европску политику у Кабинету немачке канцеларке и главним саветником за европске послове канцеларке Ангеле Меркел.
Две године након Бриселског споразума само тај елемент није испуњен, навео је Ђурић и нагласио да је Србија остварила много тога и у унутрашњим реформама и била је фактор који је доприносио стабилности у региону.
"Ми мислимо да то треба да буде вредновано и кроз напредак Србије у европским интеграцијама", рекао је Ђурић.
Како је навео, саговорницима у Берлину делегација из Србије пренела је и елементе везане за ситуацију на терену.
"Радећи заједно са Немачком и осталим партнерима у ЕУ можемо да постигнемо много и кад је реч о подизању функционисања квалитета наших институција, али и када је реч о заштити и положаја и права нашег народа на Косову и Метохији", каже Ђурић.
Поводом навода о потписивању мировног споразума између Србије и Косова у 2016. години, Ђурић је рекао да таква врста споразума у разговорима са немачким саговорницима није помињана наводећи да такав споразум за Србију не постоји.
"Споразуми те врсте постижу се обично када имате неки рат и обично између држава. Београд и Приштина не разговарају као одвојене државе, него је реч о разговорима централне владе са покрајинским институцијама и то је нешто што ми отворено говоримо и нашим немачким саговорницима овде у Берлину", рекао је Ђурић.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију је рекао да је делегација Србије пренела саговорницима у Берлину да би за нас било веома корисно да прецизно знамо који је њихов став о свим питањима која се односе и на европске интеграције Србије и на нормализацију односа са Приштином да бисмо могли да планирамо наше даље кораке.
Ђурић каже да се суштина изјава свих званичника Србије иста и да темељи се на чињеници да Србија не признаје једнострано проглашену независност Косова. "На томе се и темељи и политика свих других државних институција у Србији. Не видим да постоји било каква политичка дискрепанца између различитих политичких актера у Србији, дакле, не само унутар носилаца власти, него када је реч о Косову и Метохији, у Србији смо сви иста партија, а та партија се зове Србија и српско Косово и Метохија", рекао је Ђурић.
У делегацији Србије је, поред Ђурића, и шефица преговарачког тима Тања Мишчевић и директор Канцеларије за координационе послове у преговарачком процесу са привременим институцијама самоуправе у Приштини Драган Владисављевић.
Тања Мишцевић је истакла значај немачке подршке Србији.
"Нећу да говорим о техничкој, материјалној, финансијској билатералној помоћи коју Немачка заиста обилно шаље у Србију, него и о размени експерата, упућивању на учење, успостављању добрих дипломатских односа који су јако важна ствар и основа за даљи напредак у процесу европских интеграција", рекла је Мишчевић Танјугу.
Она је оценила да је јако добра порука коју је послао известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер да још ове године треба отворити поглавља у преговорима Србије о чланству у ЕУ.
Мишчевићева је подсетила да се од 2003.године и Солунске агенде до данас говори да је будућност Западног Балкана, укључујући Србију, у ЕУ.
"За разлику од свих других земаља које су преговарале чланство, Србија има додатно питање, а то је Косово и Метохија, које је високополитичко питање и може да успори процес европских интеграција. Али, и они и ми знамо да је Европа и ЕУ наше окружење и једини простор у којем можемо да функционишемо", навела је Мишчевић.