ЕБОЛА ЈАЧА ОД СПОРАЗУМА: Канада суспендовала издавање виза!
ТОРОНТО - Канада је суспендовала издавање виза за особе из западноафричких држава које су погођене епидемијом еболе, саопштила је канадска влада.
Канада се овом одлуком придружила Аустралији, која се, како је наведено у одлуци канадске владе, односи на државе са "широко распрострањеним и дуготрајним-интензивним преношењем" вируса еболе, пренео је АП.
Сличан потез Аустралије у среду критиковала је генерална директорка Светске здравствене организације Маргарет Чан, која је рекла да затварање граница неће спречити ширење вируса.
У Канади још није забележен случај еболе, која је према подацима СЗО, однела близу 5.000 живота, углавном у западноафричким државама Либерији, Сијера Леонеу и Гвинеји.
Канадска министарка здравља Рона Амброз је саопштила да је "приоритет број један заштита Канађана", а министар за имиграцију Џејсон Александер да ће влада радити "у најбољем интересу грађана". Портпаролка за Држављанство и имиграцију Канаде Ненси Керон изјавила је да је због еболе "низ афричких држава увео строже забране путовања као и неколико држава широм света", укључујући САД.
Канадски грађани или страни држављани са визом, као и они којима виза није потребна, и даље ће бити проверавани на уласку у Канаду, додаје се у саопштењу канадске владе. Одбијајући да коментарише ову одлуку , неименовани званичник америчке администрације је рекао да Канада остаје важан партнер САД у борби на заустављању еболе.
Уједињене нације поздрављају подршку Канаде у борби против епидемије еболе, али се такође залажу "против изоловања три најпогођеније државе и стигматизовања њихових грађана", саопштио је портпарол генералног секретара УН Бан Кимуна, Стефан Дужарик. Професор међународног права на Универзитету Индијана Дејвид Фидлер изјавио је да одлуке Канаде и Аустралије представљају кршење међународних здравствених регулатива из Споразума СЗО из 2005, којег су обе државе потписнице.
"Просто се чини да споразум нестаје у овој паници због еболе", рекао је Фидлер и додао да додатно обесхрабрује што су Аустралија и Канада "у првим редовима", јер би њихова подршка међународном споразуму значила пуно на спречавању панике у случају здравствене кризе.
Међународне здравствене регулативе су осмишљене за случај борбе против заразних болести које имају потенцијал међународног ширења, а преиспитане су и ојачане након епидемије вируса САРС 2003. године.
Погледајте и: