ЕК о Јужном току: Аустрија и Бугарска нису исто!
Европска комисија још испитује уговор о Јужном току који је Аустрија јуче потписала са Русијом, али постоје битне разлике у односу на случај Бугарске, којој је ЕУ прошлог месеца наредила да обустави радове на изградњи гасовода, речено је у седишту ЕК.
“Аустрија је потписала комерцијални уговор који у сваком случају мора да буде у складу са законима ЕУ”, изјавила је Сабине Бергер, портпаролка европског комесара за енергетију Гинтера Етингера.
Она је објаснила да главни проблем у случају Бугарске није био сам уговор са Газпромом, него то што је Бугарска мимо јавног конкурса ангажовала извођача радова на изградњи гасовода, чиме је директно прекршила европске норме.
“Наш став је и даље да сви билатерални уговори које Русија има са чланицама ЕУ треба да се ревидирају и доведу у склад са Трећим енергетским пакетом и осталим стандардима ЕУ”, рекла је Бергер.
Она је подсетила да је комесар Етингер почетком године ступио у преговоре о овом проблему са руским министром енергетике Александром Новаком, али су разговори прекинути након што је Русија оспорила јурисдикцију ЕУ над Јужним током пред Светском трговинском организацијом.
“Тешко је преговарати док је правна процедура у току”, казала је Бергер.
Мада је уговор који је аустријски енергетски цонцерн ОМВ јуче у Бечу склопио са руским гасним гигантом Газпромом наишао на оштре критике из Вашингтона, у Бриселу се још нису одредили према њему.
Суштина проблема који ЕУ има са Јужним током је што Трећи енергетски пакет (ТЕП), скуп прописа ЕУ у вези са енергијом, забрањује да исто предузеће има монопол на производњу и дистрибуцију гаса.
Билатерални уговори које је Газпром склопио са пет земаља чланица ЕУ и са Србијом стављају га у монополску ситуацију, па Брисел захтева да се ти уговори ревидирају до 1. јануара, пре него што ТЕП пакет ступи на снагу.
Русија је, међутим, заузела став да се одредбе ТЕП не могу примењивати на Јужни ток, јер он једним делом тече кроз Србију која није чланица ЕУ, а другим делом испод Црног мора, које је, такође, ван територије ЕУ.
У Бриселу кажу да ће Србија, и поред тога што није чланица ЕУ, такође морати да прилагоди уговор са Газпромом ТЕП-у, зато што је на то обавезује чланство у Европској енергетској заједници.