ЕУ жели смену специјалног тужиоца!
Шеф делегације Европског парламента за Србију Едуард Кукан у писму Европској комисији, које је потписао са седам колега, наводи да специјални тужилац Миљко Радисављевић неефикасно ради на „важним случајевима“.
Кукан у писму је 15. октобра потписао са још седморо колега, а у којем оцењује рад српских правосудних органа, наводи да је Радосављевић недовољно ефикасан у „најважнијим случајевима“ корупције, упркос томе што је актуелна власт решена да се избори с криминалом.
У документу се истиче да неке институције државе, иако постоји политичка воља, свој посао не раде ефикасно:
„Актуелна Влада Србије на челу са премијером Александром Вучићем показала је снажну посвећеност у борби против корупције. Више пута смо у извештајима апострофирали да је потребно „уложити додатне напоре“, а да „правосудни органи и тужилаштво треба да буду активнији у спровођењу закона“. Увиђамо да и поред недвосмислене политичке одлучности, неке структуре унутар државног апарата и правосуђа, као што је Специјално тужилаштво, не раде довољно ефикасно, посебно на најважнијим случајевима“, наводи се у Кукановом писму.
Ово писмо је први доказ да је и Европска унија незадовољна радом Специјалног тужилаштва. Упућени процењују да би оно могло означити „почетак Радисављевићевог краја“ пошто је до сада важило уверење да је он под заштитом Брисела.
Тужилац Миљко Радисављевић није желео да коментарише овај извештај. На другој страни, шефица преговарачког тима за ЕУ Тања Мишчевић оцењује да ово писмо није изненађујуће:
„Кукан добро познаје прилике на терену. Реформа правосуђа је главно мерило напретка ка ЕУ. Овакве и сличне препоруке се, иначе, дају у појединачним областима које су под лупом јавности. Зато не верујем да је намерно „прозвано“ Специјално тужилаштво, већ мислим да је оно наведено као област на коју се обраћа највише пажње“, рекла је Мишчевић за Информер.
Спољнополитички аналитичар Бошко Јакшић пак каже да је ово поуздан знак чиме ЕУ није задовољна.
„У европској бирократији нема случајности. То вам је као у саобраћају. Прво обавесте, па вас упозоре. Ако се и на то оглушите, званичници ЕУ дижу знак „стоп“. За нас би било добро да ово исправимо, док још није алармантно стање“, сматра Јакшић, напомињући да је све то део процедуре ка чланству у ЕУ.
Погледајте и: Мишчевић: Реформе зависе од отварања поглавља 23 и 24
АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШЕНЕЛ: Србија има све потребне законе, али јој фале ресурси за спровођење