Ево шта пише у нацрту резолуције о Сребреници
У нацрту резолуције Велике Британије о Сребреници осуђује се свако порицање геноцида у Сребреници. Реч геноцид помиње се чак 35 пута.
У нацрту резолуције Велике Британије о Сребреници, чији текст објављују данашња "Политика" и "Новости", осуђује се свако порицање геноцида у Сребреници, а чланице УН се позивају да будућим генерацијама "усаде лекције" из прошлости, односно апелује на државе да лекције о оваквим злочинима уђу у школске уџбенике.
Резолуција о Сребреници би на предлог Велике Британије 7. јула, четири дана пре обележавања 20-годишњице злочина у Сребренци, требало да усвоји Савет безбедности УН.
"Политика" издваја да се нацрту резолуције, који има четири стране, 35 пута помиње реч геноцид, а само три пута помирење.
У уводном делу се подсећа да је Хашки трибунал у пресуди генералу Радиславу Кртстићу 19. априла 2004. констатовао да се у Сребреници десио геноцид и да је исту квалификацију за злочине у Сребреници дао и Међународни суд правде 26. фебруара 2007. Наводи се и да су "десетине хиљада жена, девојака, мушкараца и дечака жртве сексуалног насиља током сукоба у Босни и Херцеговини, укључујући и Сребреницу".
Реч геноцид се помиње 35 пута, страдали Срби ниједном
У нацрту резолуције реч геноцид се помиње чак 35 пута, текст садржи ставове о више десетина хиљада сексуално злостављаних, а о страдалим Србима нема ни слова, само начелно саосећање са свим жртвама.
Оба београдска дневника пренела су у целини нацрт резолуције који садржи 13 тачака:
1. Најоштрије се осуђује геноцид, сва кршења људских права и злоупотребе међународног хуманитарног права.
2. Најоштрије се осуђује геноцид у Сребреници.
3. Осуђује се свако порицање овог геноцида.
4. Изражава саосећање за жртве на свим странама у сукобу у Босни и Херцеговини, као и за њихове породице, и позива државе чланице да наставе да обезбгеђују правду и дугорочну подршку преживелима, укључујући по потреби оне који су били жртве сексуалног насиља.
5. Позива државе да спрече геноцид и друге озбиљне злочине и да се боре против њих и потврђује ставове завршног документа светског самита из 2005. године и одговорности за заштиту становништва од геноцида, ратних злочина, етничког чишћења и злочина против човечности.
6. Позива државе које још нису ратификовале Конвенцију о спречавању и кажњавању злочина геноцида или јој приступиле да им то буде питање високог приоритета. Где је то потребно, треба да усвоје зуакону у националној скупштини како би испунили своје обавезе из те конвенције.
7. Поздравља напоре на спровођењу истраге и процесуирању оптужених за геноцид у Сребренци, позива све државе да сарађују са Хашким трибуналом, Међународним резидуалним механизмом за кривицне трибунале и Судом Босне и Херцеговине и тражи од трибунала да заврши свој рад што је брже могуће.
8. Наглашава суштински значај помирења које је засновано на дијалогу, прихватању дела из прошлости свих страна у сукобу и посвећаности правди и подршци жртвама, као основи за јачање безбедности, страбилности и проспреритета, као у Босни и Херцеговини тако и у ширем регину. У том циљу поздравља недавни споразум парламента и политичких лидера Босне и Херцеговине о амбициозном програму реформи, који укључује посвећеност мерама да се убрза процес помирења.
9. Позива државе чланице да развију образовне програме који ће будућим генерацијама усадити лекције које су извучене из прошлих геноцида, ратних злочина, етничких чишћења и злочина против човечности у циљу спречавања да се понове.
10. Подстиче државе чланице да размотре одређивање контакт особа које би се бавиле превенцијом злочина и одговором на злочине, редовно се састајале и координирале кораке, делећи са другим државама чланицама и релевантним регионалним и субрегионалним механизмима најбољу праксу брзог одговора и спречавања масовних злочина.
11. Потврђује значај лекције о неуспеху да се спречи геноцид у Сребреници, као што је наведено у извештају генералног секретара у складу са резолуцијом Генералне скупштине 53/35, и одлучује да рано и ефикасно делује како би се спречило понављање такве трагедије и у ту сврху искористи сва располозива средства.
12. Прима к знају да кршења људских права или злоупотребе међународног хуманитарног права, укључујући и оне које се односе на сексуално и родно засновано насиље, могу бити рани показатељ могућности геноцида и у том смислу поздравља напоре УН да побољса своје колективни одговор на будућа кршења људских права и злоупотребе међународног хуманитарног права.
13. Захтева од генералног секретара да осигура већу сарадњу између постојећих механизама за спречавање геноцида и других тешких међународних злочина кроз рано упозоравање, како би се помогло у отркивању, процени и реаговању на изворе напетости и тачке ризика или идентификацији рањивих популација, и подстиче генералног секретара да настави да Савету безбедности предочава информације и анализе за које верује да могу допринети спречавању геноцида.