ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ОДОБРИЛА ПОМОЋ: Србији и Македонији 17 милиона евра, а Турској милијарда!
Европска комисија усвојила је пакет помоћи, од којег ће милијарду евра бити додељено Турској, а 17 милиона евра Србији и Македонији, како би се помогло у решавању мигрантске кризе.
Лидери земаља чланица ЕУ ће усвојити план о прерасподели 160.000 миграната широм Уније упркос жестоком противљењу неких земаља чланица. Против плана ЕК, који у зависности од капацитета сваке од 28 чланица, гласале су Чешка, Словачка, Румунија и Мађарска.
Оваква разлика у расподели помоћи је и очекивана с обзиром да се у Турској налази више од милион избеглица. Жан-Клод Јункер је рекао да ће ЕУ морати додатно да се потруди, те да одређивање квота није довољно.
"Време је за храбрије и оштрије акције ЕУ" - рекао је Јункер.
Финансијска подршка чланицама
Државе чланице ЕУ у оквиру АМИФ програма (Фонд за азил, миграцију и интеграцију) добиће новчану помоћ за решавање мигрантске кризе, која ће пристизати у периоду до 2020. године.
Румуни се жале!
Румунија може да се избори са бројем избеглица који Европска унија намерава да пошаље у ту земљу - изјавио је данас председник Клаус Јоханис и истакао да жали што су обавезујуће квоте за прерасподелу избеглица усвојене већином гласова, а не путем преговора.
Власти у Румунији су саопштиле да та земља, према добровољном плану, може да прими највише 1.785 избеглица и миграната како би помогла у смањењу притисака, а по новом промењеном плану, она ће прихватити још 2.400 особа.
Словаци најавили тужбу
Словачка ће се обратити суду пошто оспорава увођења обавезујућих квота за распоређивање тражиоца азила које су великом "већином гласова" усвојили министри унутрашњих послова Европске уније у Бриселу, најавио је данас словачки премијер Роберт Фицо.
- Ми ћемо ићи у два правца - прво ћемо поднети тужбу пред Судом у Луксембургу и друго, нећемо спровести (одлуку) министара унутрашњих послова - изјавио је Фицо новинарима у Братислави.
Чеси неће оспоравати одлуку?
Чешка, једна од четири земље која се снажно противи квотама, највероватније неће оспоравати одлуку ЕУ.
Чешка, Мађарска, Румунија и Словачка јуче су, током састанка министара унутрашњих послова и правде, гласале против плана за прерасподелу избеглица међу државама чланицама ЕУ.
ЕУ УПОЗОРАВА!
Европска комисија упозорила је данас да се 19 држава чланица Европске уније, укључујући Француску и Немачку, суочавају са могућим санкцијама због пропуста у примени правила по питању тражилаца азила који долазе у Европу.
- Време је да државе чланице преузму одговорност и ураде оно што треба да ураде - рекао је потпредседник Европске комисије Франс Тимерманс, пренео је АФП.
The Цамп ин Цалаис ис а truly дреадфул плаце. Ит ис ан индицтмент оф society that ит exists.Why хаве the медиа largely мовед он?— Петер Sutherland (@PDSutherlandUN) Септембер 22, 2015
Састанак Камерона и Оланда, 20.000 избеглица иде у Британију
Британски премијер Дејвид Камерон и француски председник Франсоа Оланд одржали су разговоре уочи састанка и оценили да је налажење решења за сукоб у Сирији кључ за решавање мигрантске кризе.
Они су се такође сложили да треба учинити више како би се вратили мигранти који немају основан разлог за добијање азила, саопштено је из Даунинг стрита.
Велика Британија се одлучила да не учествује у плану о релокацији миграната и има сопствени план да мигранте пресељава директно из избегличких кампова у Сирији. Камерон је поручио да ће у наредних пет година у Британију доћи 20.000 сиријских избеглица.
Амерички председник Барак Обама је после разговора са немачком канцеларком Ангелом Меркел рекао да све европске земље треба да прихвате "фер број" тражилаца азила.