Европски конвент о ЕУ за ефикаснији процес приступања
БЕОГРАД - Уз присуство представника владе, парламента и цивилног сектора одржана је прва пленарна седница Националног конвента о Европској унији, који ће подстицати дебату о свим аспектима евроинтеграција и стварање најширег друштвеног консензуса о приступању ЕУ.
Председница Скупштине Србије Маја Гојковић је отварајући скуп истакла да је у процесу свеобухватних промена у друштву изузетно важно континуирано размењивање мишљења о питањима од стратешког значаја за економски и друштвени развој и консултовање најширег круга стручњака, медија, владиног и невладиног сектора, удружења грађана, универзитета и привреде.
"Процес европске интеграције Србије, који води ка чланству у ЕУ, заправо је процес унутрашњих реформи на постизању стабилних демократских институција и тржишне економије засноване на конкурентности и знању", објаснила је Гојковић, која је и члан председништва Националног конвента.
Како је истакла, у Народној скупштини се управо ради на стварању услова за даље реформе, развој економског система, унапређење владавине права, реформу правосуђа и борбу против корупције и организованог криминала, остваривање и заштиту људских права и основних слобода.
Председник Европског покрета у Србији, организације на чију је иницијативу формиран овај институционални оквир за дијалог о ЕУ, Властимир Матејић подсетио је да је политичка криза у ЕУ својевремено објашњавана одсуством комуникације са грађанима.
Министарка без портфеља задужена за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић је истакла да процес приступања ЕУ укључује политичку и економску димензију, али пре свега промену друштвене свести.
"Важније од измене правог система је промена менталитета и радних навика и успостављање институционалног начина живљења и размишљања. Код нас се и даље све своди на улоге појединца, а једино предвидљиво треба да буде систем који мора да живи независно од политичких промена", рекла је Јоксимовић.
Шеф Делегације Европске уније у Србији Мајкл Девенпорт изјавио је да по питању европских интеграција Србије све "иде по плану и распореду, упркос неочекиваним изазовима, попут поплава".
Говорећи о важности укључивања цивилног сектора у процес преговора, он је објаснио да ће на тај начин преговори бити отворенији да ће омогућити дијалог између организација цивилног друштва, владе, скупштине и других носилаца преговарачког процеса.
Шефица преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић поручила је да стабилне и модерне државе европског типа нема без јасне поделе власти и укључивања целокупног друштава у ту поделу власти.