Фабрика знања - информатичка памет за нове генерације
Јединствени ИТ догађај у Југоисточној Европи, Фабрика знања шесту годину за редом има задатак да подигне информатичку писменост преношењем знања трима хиљадама ученика и студената.
Подгорички Универзитет Доња Горица у наредна два дана биће домаћин најмасовнијем информатичком дешавању године. Петодневни "Отворени дане науке" садржаће, дакле, и Фабрику знања захвајујући којој ће чак 3.000 основаца, сређношколаца и студената добити прилику да стекне и унапреди знање у области информатике, како у сегменту хардвера, тако и у сегменту софтвера.
Манифестацију је пре пет година у Београду покренула компанија "Комтрејд" (Цомтраде), а већ четврту годину домаћин скупа је Подгорица. Покровитељ сабора је црногорско Министарство за информационо друштво и телекомуникације. Фабрику знања отворио је Вујица Лазовић, ресорни министар и потпредседник Владе Црне Горе, заједно са Веселином Јевросимовићем, председавајућим Комтрејда, Сања Влаховић, министарка науке, као и посленици стручне јавности, новинари и, наравно, ученици и студенти.
"Све већи број ученика похађа Фабрику знања, из године у годину, и то из свих црногорских општина. Знање на УДГ производимо током целе године, користимо креативне и иновативне наставне методе које нам помажу да градимо предузетнички истраживачки Универзитет, као и да радимо на изградњи способности које ће им користити у реалном пословном окружењу. Драго нам што је компанија Цомтраде, још много пре организовања овог заиста сјајног регионалног ИТ догађаја, пре других препознала потенцијал УДГ-а", рекла је декан Факултета за информационе системе и технологије Универзитета Доња Горица доц. др. Милица Вукотић.
"Фабрику Знања покренули смо са жељом да образовање да постане шанса. Као председник компаније "Комтрејд" која своје производе пласира на најуноснија светска тржишта, свестан сам да технолошка знања и вештине могу пресудно да утичу на развој каријера и економску еманципацију читавих генерација. Зато је сарадња између образовног сектора и водећих ИТ компанија од огромног значаја, не само за стварање повољних услова за извоз знања, већ и за развој ИТ сектора на домаћем тлу", рекао је председник компаније, Веселин Јевросимовић и додао:
"Младим генерацијама треба да буде олакшан приступ савременим знањима и начину размишљања, а то је циљ коме Фабрика Знања служи још од свог оснивања. Информационе технологије су област која се стално развија, и због тога наша едукативна манифестација не производи само знање, већ и нешто што је подједнако важно. Наду."
Предавачи београдске Високе школе за информационе технологије, Електротехничког факултета БУ и новосадског Факултета техничких наука представиће полазницима занимљивости из роботике путем практичних и теоретских демонстрација. Стручњаци из Мајкрософта и софтверских компанија Девана Technologies и EIPIX Сербиа ученицима и студентима ће појаснити програмирање, а затим и како се креирају видео игре и графички трикови. Специјалан део програма припашће 3Д филму "Тесла анд The Lamplighter" Бранислава Бркића.
"Фабрика знања окупља младе талентовање стручњаке који желе да учествују у промоцији знања, најзначајнијег ресурса данашњице. Информационе технологије утичу на развој друштва знања које тражи нова правила образовања, а стручна знања са собом носе нова правила конкурентности, нову економску логику и правила економске игре. Због тога за сваког појединца и земљу постоји значајан изазов, а то је да без обзира на степен економског развоја буде што већа партиципација у друштву знања и економији знања", изјаиво је проф. др. Вујица Лазовић, министар за информационо друштво и телекомуникације.
Најнадаренији полазници Фабрике знања надметаће се у квизовима знања за вредне награде. На трагу претходних година, ученци и студенци показују велико интересовање за садржаје и мотивацију са научено искористе за даље, самостално усавршавање. Тако је овај највећи ИТ пројекат у региону на путу да произведе услове за извоз знања из земаља одакле су полазници, као и да поспеши развој инфортматичког сектора у Црној Гори, Србији и суседним земљама.