ФПН: Забрањени и секси вицеви
Београдски ФПН је први факултет у земљи који је донео Правилник о превенцији и заштити од сексуалног узнемиравања и уцењивања студената. На тапету се сада може наћи сваки професор који додирује студента, даје сексуалне примедбе и предлоге или га узнемирава неприкладним говором тела.
Доношење правилника иницирао је проф. др Илија Вујачић, декан ФПН-а, након афере која је почетком године потресла факултет. Студенткиња мастера оптужила је угледног професора овог факултета да ју је, између осталог, сексуално уцењивао и покушао да насрне на њу у свом кабинету. Иако је факултет утврдио да је њена пријава оправдана, све се завршило тако што је професор смењен с једне од функција, али је наставио да предаје и испитује студенте.
"Правилник ће јасно дефинисати шта је сексуално узнемиравање, које су казне предвиђене за то и са њим ће бити упознати сви запослени одмах након што ступи на снагу" изјавио је тада Вујачић.
Овај документ прописује да узнемиравање не подразумева само нежељене физичке додире.
Студент може пријавити професора ако од њега прима нежељене позиве, сексуалне примедбе и предлоге, као и ако га професор узнемирава својим говором тела. Професор ће такође бити крив ако се докаже да је стално понављао увредљиве сексуалне увреде и опаске студенту или га сексистички дискриминисао.
Занимљиво је да факултет омогућава и да се напаствовани студент обрати једној од три особе задужене за консултације у таквим ситуацијама и неформално разговара са њом о трауми коју је преживео. Сексуално узнемиравање може пријавити чак и сам професор или студент који је сазнао шта се дешава, али уз сагласност жртве.
Професору за кога се утврди да је узнемиравао студента забрањује се даља сарадња са тим студентом и може добити отказ. Казне су предвиђене и за студенте који слажу да је било сексуалног узнемиравања. Биће суспендовани од 15 до 30 наставних недеља.
Проф. др Срђан Станковић, председник Националног савета за високо образовање, каже да правилник ФПН-а подсећа на америчку праксу.
На најбољим америчким универзитетима професори се чак и у безазленим ситуацијама труде да не изговоре нешто што би могло погрешно да се схвати - објашњава Станковић.
"Таква врста односа може бити коришћена као средство притиска или уцене од било које стране у таквом односу. Такође, иако је емотивни однос професора и студента етички споран и споран са становишта трговине утицајем, ипак није нелегалан докле год се не оствари присила или уцена. У сваком случају, иако ја прва увек гласам за љубав, овде постављам велику ограду и кажем да се диван стваран свет налази изван наших учионица", каже за Блиц Драгана Ћорић, професорка Правног факултета у Новом Саду.