Фејсбук узрочник поремећаја исхране?
Нова истраживања су показала да је здравље младих жена које проводе много времена на Фејсбуку лошије. Девојке у касном тинејџерском добу и раним двадесетим склоније су поређењу сопственог тела са својим пријатељима, ако проводе пуно времена на друштвеним мрежама, посебно на Фејсбуку.
Истраживачи су повезали стварање негативне слике о сопственом изгледу са сатима које младе жене проводе на Фејсбуку, што може утицати на појаву депресије и поремећаја у исхрани.
Студија се бавила тиме колико често девојке упоређују сопствена тела са својим пријатељима, у вези са коришћењем Фејсбука, исхраном и навикама у вежбању, и доживљајем свог тела. Могли су да предвиде колико често су се девојке осећале лоше у погледу сопственог изгледа, након гледања туђих слика или 'постова', те колико често су се поредиле са својим пријатељима.
Што више времена проводе на Фејсбуку, то је већа могућност за развијање негативних осећања у вези сопственог тела и поређења са изгледом својих пријатеља. Студија је такође показала да жене које желе да смршају, ако више бораве на Фејсбуку, обраћају више пажње на свој изглед.
Прошлогодишње истраживање је показало да око 76% девојака жели да 'skinu коју килу', а две трећине испитаница је користило Фејсбук. Иако је више од половине изјавило да су их туђе поруке на поменутој друштвеној мрежи о фитнесу и здрављу, инспирисале, 22% њих је осећало завист, а 15% кривицу, зато што се стриктно не придржавају сопствених дијета и тренинга.
Раније студије испитивале су доживљај сопственог изгледа код студенткиња и адолесценткиња које користе или не користе Фејсбук, а најновије истраживање је потврдило везу између времена проведеног на Фејсбуку и негативног доживљаја сопственог изгледа.
Др. П. Еклер, која је учествовала у истраживању, сматра да стручњаци за јавно здравље, који се баве поремећајима исхране, сада имају јасан доказ о томе како социјални медији утичу на доживљај свог тела и поремећаје исхране код младих жена.
Према речима стручњака, док време проведено на Фејсбуку нема директне везе са поремећајима исхране, оно утиче на стварање лошије слике о сопственом изгледу. Експерти на том пољу сматрају да такав доживљај сопственог тела постепено може довести до негативног односа према храни.
Они сматрају да усмереност на физичке атрибуте може бити опаснија на социјалним, него на традиционалним медијима, чак иако могу бити мање реалистични.
(dailymail.com)