ФИЈАТ ИМА БУДУЋНОСТ У СРБИЈИ: "Нису они дошли да оставе празну фабрику"
Премијер Србије Александар Вучић поручио је да је уверен да ће Фијат остати у Србији и да ће запослени у тој фабрици имати посао и у будућности.
- Они нису учествовали у тако великој инвестицији да би оставили празну фабрику. Верујем да ће крагујевачки радници имати посао и у будућности - рекао је Вучић одговарајући на питања новинара.
Он је изразио наду да ће бити прилике за разговор са руководством Фијат групе, пре свега Алфредом Алтавилом, о томе да ли су они заинтересовани за производњу другог модела аутомобила или не.
Не желећи да открива детаље уговора, премијер је истакао да је Србија своје финансијске обавезе према тој фабрици испунила, а влада ће ускоро почети и радове на изградњи дела пута који повезује Крагујевац са Коридором 10.
ВУЧИЋ: Нећемо посустати у спровођењу реформи у ЕПС
- Ми ћемо и ту обавезу да испунимо, и врло брзо крећемо са радовима, у марту, и то ћемо да завршимо - рекао је Вучић.
Он је нагласио да је компанија Фијат за нас веома важна и да је Србија испунила све финансијске обавезе према њима, које су, како је рекао, биле "веома, веома комплексне".
- Не желим да говорим о том уговору, нити о политичким консеквенцама и о томе за шта је све то некада некоме служило. Све то по страни, Фијат је за нас важан - закључио је Вучић.
"Надам се подршци ЕУ за Железару"
Говорећи о Железари Смедерево, Вучић је казао да очекује да успешно буду завршени преговори са кинеском компанијом ХБИС о продаји Железаре Смедерево и да би тај процес могао да буде завршен до почетка лета.
НОВЧАНА СТИМУЛАЦИЈА ЗА МАЈКЕ: Држава даје плату за ТРЕЋЕ ДЕТЕ до пунолетства?
Вучић је казао да се очекује да председник Кине Си Ђинпинг у јуну допутује у Србију када би била и финализована породаја Железаре Смедерево.
На питање да ли ће Србија добити подршку Европске уније за продају Железаре, Вучић је казао да се нада да ће ЕУ подржати ту трансакцију, која по европским правилима не сме укључивати државну помоћ фабрици у Смедереву.
Након 2 године, постигнути су значајни резултати у макроекономској стабилности и реформи пословног окружења #KBF2016 pic.twitter.com/3W0u24QFEr— Александар Вучић (@SerbianPM) March 8, 2016
- До сада смо имали подршку Брисела и Европске комисије. У последњим документима које смо добили они су нас подржали у приватизацији и могућности да Кинези откупе Железару - казао је Вучић.
Он је истакао да је највећи део посла у преговорима са кинеском компанијом ХБИС која је заинтересована да у Смедереву отвори фабрику шавних цеви у коју би уложила око 300 милиона евра, завршен, али да је за закључење уговора потребна подршка ЕУ која забрањује било какву помоћ државе индустрији челика.
ВУЧИЋ: Можда смо погрешили што нисмо продали Телеком
Вучић је казао и да је у Железари Смедерево запослено око 5.500 људи, да има велики број коопераната и да би било веома значајно да успешно да буде завршена приватизација тог предузећа које је у власништву државе од јануара 2012. када је за један долар откупљено од америчког Ју-Ес стила, који је био власник те компаније од 2003. године.
Премијер је нагласио да ће се држава борити и за РТБ Бор, јер то предузеће и Железара Смедерево имају стратешки и регионални значај за Србију и са кооперантима запошљавају око 25.000 људи што, како је рекао, нема много везе са политиком.
ВУЧИЋ: Србија мора да иде у будућност, и ту нема компромиса (ФОТО)
Министарство привреде објавило је пре пар дана тендер за продају Железаре Смедерево по почетној цени од око 45,7 милиона евра. Рок за достављање захтева за откуп продајне документације је 22. март, а пријаве за учешће у надметању за куповину Железаре могу да се доставе до 30. марта. Отварање понуда је 1. априла.
Железаром од априла прошле године управља холандска фирма ХПК инжењеринг са којом је влада потписала споразум након неуспешног тендера за продају смедеревске челичане, на који се јавио само амерички Есмарк. Први тендер за продају Железаре расписан је априла 2012. године и он је био несупешан, јер није стигла ниједна обавезујућа понуда.