БРИТАНСКИ ГАРДИЈАН: Британија и САД су дозволиле покољ у Сребреници!
Нова истраживања откривају да су Француска, Велика Британија и Сједињене Државе знале да ће сребреничка енклава пасти, чак шест недеља пре напада, али да су одлучиле да је жртвују зарад мира.
У тексту под насловом "Како су Британија и САД одлучиле да препусте Сребреницу њеној судбини", чији су аутори новинар Ед Вулиами и Флоренс Хартман, бивша потпаролка Трибунала у Хагу, наводе се бројна сведочанства и изјаве званичника који су имали кључне улоге у дешавањима у Сребреници, а која показују да је злочин у Сребреници био очекиван и да су је западне силе жртвовале зарад склапања примирја између зараћених страна.
Политичари ових држава ће идуће недеље попунити ВИП места у Сребреници поводом обележавања 20. годишњице масакра, наводи се у тексту. "Биће говора и признања у меморијалном центру у Поточарима, али је најмање вероватно да ће се чути одговор на питање: како се злочин у Сребреници догодио? Зашто је почињен масакр, који је трајао неколико дана, и то пред носом трупа Уједињених нација које су биле у законској обавези да се заштите жртве? Ко је и зашто то дозволио?"
Према новим истраживањима, аутори овог текста констатују да данас постоји маса доказа (дипломатске депеше са којих је скинута ознака тајна) да су у пад Сребренице умешане политике три велике силе: Британије, Француске и САД, али и руководства УН, које су желеле мир по сваку цену.
Иако се наводи да западне силе "нису могле да претпоставе опсег злочина за који су знали да ће да се догоди", докази показују да су знали да ће до масакра доћи, а "с обзиром на историју злочина у источној Босни током претходне три године, то је значило само једну ствар".
Поједини извори такође указују и да су 13. јула оперативци америчке ЦИА сателитским путем пратили дешавања у Сребреници у извесној централи у Бечу, као и да је покољ дозвољен од стране великих сила без икаквог покушаја мешања, а камоли спашавања жртава.
У тексту су описани и сусрети западних функционера и преговори са представницима муслимана, али и Слободаном Милошевићем, Радованом Караџићем и Ратком Младићем, али и труд искусних дипломата касније да се дешавања у Сребреници представе као изненађење.
Ниједан политичар, дипломата и високи војни функционер није нашао за сходно ни да поднесе оставку због издаје Сребренице. Биће занимљиво видети да ли ће се бар нешто приближно извињењу чути следеће недеље од Британије, Америке или Француске, наводи се у тексту који подсећа да су сви они након Сребреници унапређени.
Сам текст иначе је најава књиге коју ће Флоренс Хартман објавити ове недеље под називом "Афера Сребреница: Крв реалполитике".