Украјина остаје без руског гаса
Гасна криза, због неспоразума Кијева и Москве око цене руског гаса, крајем ове седмице је достигла врхунац.
Премијер Украјине Аресниј Јацењук је већ наредио надлежним ресорним министарствима, обласним државним администрацијама у руководству националне гасне компаније "Нафтогас Украјине", да од почетка следеће седмице пређу на нови режим рада домаће енергетике који подразумева престанак коришћења руског гаса.
Агенција УНИАН извештава да се Јацењук обратио и Националној комисији за одређивање "економски заснованих тарифа за танспорт природног гаса кроз територију Украјине", што упућује на закључак да би Кијев ускоро могао знатно да увећа тарифу за пренос руског гаса до европских купаца кроз украјинске цевоводе.
Важећи гасни споразум између руског "Гаспрома" и украјинског "Нафтогаса", закључен 2009. године, предвиђа да се трошкови транспорта гаса кроз део магистралног цевовода на територији Украјине обрачунавају у зависности од тржиштне цене гаса на међународном тржишту тог енергента.
Према раније објављеном плану прихода украјинског државног буџета за 2014, Русија би ове године требало кроз украјинске цевоводе да испоручи европским купцима око 82 милијарде кубика гаса, или приближно половину од укупне количине тог горива које продаје купцима на Старом континенту.
Могуће знатније увећање транспортне надокнаде за руски гас, који се испоручује европским земљама, било би од велике помоћи украјинском буџету и целој економији те земље која се грчевито бори да избегне потпуни финансијски колапс, истичу економисти у Кијеву.
Како преносе кијевски електронски медији, украјинско министарство спољних послова, као и владини ресори задужени за индустрију угља и друге енергенте, треба хитно, према налогу Јацењука, да обавесте земље - чланице ЕУ и САД "о немерном подривању гасних преговора између ''Нафтогаса Украјине'' и ''Гаспрома''", али и "одбијању Москве да прихвати конструктивне предлоге украјинске стране“ за које се тврди да су исти као и позиције Европске комисије.
У Москви је јуче руско министарство енергетике ставило до знања да ће Украјини од понедељка бити уведен систем "претплате" за гас, уколико власти у Кијеву одмах не отплате нагомилани дуг за то гориво.
Званични Кијев тврди да украјински гасни дуг сада није већи од 1,9 милијарди долара и изражава спремност да га одмах регулише, али под условом да Москва пристане "на праведну и тржишну цену тог горива".
Уколико Кијев не измири тај дуг до наведеног рока, уследиће прекид испорука и већ описани начин у будућим испорукама, у виду претходне претплате за сваку испоручену количину горива.
Најновији преговори о регулисању украјинско-руског гасног спора почели су, иначе, почетком овог месеца, уз учешће ресорних министара две земље, али и представника ЕУ. Милер тврди, супротно од његових украјинских партнера, да су представници Уније сагласни са предложеном ценом гаса од 385 долара за хиљаду кубних метара, што је сто долара испод раније цене коју је захтевала Москва, преноси агенција Итар Тас.
Јацењук је, међутим, тај предлог одбацио, објашњавајући да се руска влада "у било ком моменту може одрећи тог попуста". Он је, у исто време, инсиситрао да Москва пристане на осетно нижу цену од 268 долара за хиљаду кубика, која је договорена у новембру прошле године споразумом између руског предсеника Владимира Путина и бившег украјинског лидера Виктора Јануковича.