ГАСНЕ КОМОРЕ ЕФИКАСНЕ, А НЕ ОКРУТНЕ:Смртна казна азотом дозвољена у Оклахоми
Гасне коморе којима је нацистичка Немачка у смрт послала на стотине хиљада недужних људи "оживеће" у САД.
У једном тренутку моћи ће да се убије само један човек и он, по олуци суда, неће бити невин. Америчка савезна држава Оклахома постаал је прва држава у којој ће се осуђеници на смрт на онај свет слати гасом.
Светска штампа наводи да нови закон дозвољава да се затвореници убију коришћењем азота. Пропис је потписала гувернерка Мери Фолин. Оваква, алтернативна смртна казна, дозвољена је у случајевима када није могуће користити смртоносну инјекцију због одлуке суда, или услед мањка хемијских средстава. Присталице новог начина извршења смртне казне сматрају да је употреба азота "безболна метода егзекуције", која не захтева присутност лекара.
Све смртне казне у Оклахоми тренутно су "на чекању". Државни званичници разматрају да ли је коришћење три лека у смртоносним инјекцијама уставно.
"Подржавам овај закон, јер верујем да смртна казна треба да буде ефикасна, а не окрутна. Ово је Оклахоми дало другу могућност и испуњава све стандарде", оцењује Фолинова.
Већ више од века Америка тражи "хуманији" начин да оконча живот у име државе. Смртоносна инјекција одобрена је пошто је један форензичар изнео став да се животиње убијају на хуманији начин од људи. Први пут је употребљена 1982. године у Тексасу, пишу "Вечерње новости". Искуство је, међутим, показало да супстанца мидазолам није ефикасна. приликом једног погубљења у априлу прошле године, смрт је наступила тек 40 минута пошто је инјекција убризгана. заробљеник је то време провео у агонији због чега је погубљење осталих осуђеника помоћу те методе отказано.
Пројекат увођења гаса на списак метода којим осуђеници на смрт моги да буду погубљени коштаће око 300.000 долара. Иако је гасна комора раније коришћена за извршавање смртне казне, никада с едо сада у том циљу није употребљавао азот. Нови метод покренуо је лавину коментара. Експерти истичу да је поново реч о "експериментисању са људским бићима, јер не постоји савршено пожељна смрт". Медицину и технологију ваља користити да бисмо напредовали, не назадовали, поручили су они.