Градоначелник Грачанице: Срби на Косову су у великом страху
ГРАЧАНИЦА - Градоначелник Грачанице Бранимир Стојановић изјавио је да је ситуација на Косову напета, да поједини медији на албанском доприносе стварању такве атмосфере и да очекује од надлежних институција да не дозволе насиље над Србима.
Он је истовремено поздравио иницијативу да дође до сусрета српског и албанског премијера, изразивши уверење да ће то допринети смиривању страсти.
Стојановић је рекао да су Срби у огромном страху и да су многи немили догађаји у прошлости у којима су жртве били Срби започињали из атмосфере каква данас влада на Косову.
Стојановић је казао да је све могуће па и понављање насиље над Србима слично мартовском из 2004. године и да очекује да надлежни предузму кораке да се то не деси, због чега је поздравио иницијативу да дође до сусрета премијера Србије и Албаније.
“Мислим да ће то (сусрет премијера) допринети смиривању страсти, потребно је да неко смири страсти на терену јер оно што се дешавало непосредно после прекинуте фудбалске утакмице у Београду јесте проузроковало догађаје који се нису дешавали уопште последњих година на Косову,” рекао је он.
Градоначелник Грачанице је навео примере да Албанци у Приштини и Косову Пољу нису желели да у својим радњама услуже Србе већ да су их уз увреде истеривали напоље.
“Имамо ситуацију у Косову Пољу да је један радник Министарства за заједнице и повратак, одмах након утакмице отишао у продавницу да купи доручак, њега су избацили напоље, искористили су погрдан назив за Србе и нису желели да му продају доручак,” рекао је Стојановић.
То је нешто што говори да је велика наелектрисаност код становништва, што није добро, оценио је Стојановић, изневши критике на рачун појединих албанских медија за које је рекао да подгревају ионако напету ситуцију на Косову.
“Оно што се последњих дана пише у албанским медијима и што се говори у електронским медијима није добро. Заиста је невероватно да се у једној од њихових најиздаванијих новина покреће питање око назива улица у Грачаници, где се на један негативан начин говори о томе и оспорава право да се улица, рецимо, зове косовскометохијска или улица 17. марта,” казао је он.
“То је бесмислица а на тај начин се ствара негативна атмосфера према свеукупном српском народу овде док те исте новине и исти медији нису једно слово прословили о томе шта се дешавало нпр. у Ђаковици,” казао је Стојановић.
Нема покушаја осуде дивљачког рушења српске имовине и тако се шаље страшна порука свим Србима али и свим градоначелницима на територији Косова - “можете срушити српску имовину и нећете бити кажњени за то”, то је страшна порука", оценио је Стојановић.