ХАГ: Одбачен захтев Шешеља за поступак против Брамерца
ХАГ - Првостепено веће Хашког трибунала донело је одлуку према којој није надлежно да одговори на захтев хашког оптуженика и лидера радикала Војислава Шешеља да против главног тужиоца Трибунала Сержа Брамерца покрене дисциплински поступак.
У образложењу одлуке у вези са Шешељевим захтевом да Веће против Брамерца покрене дисциплински поступак, као и да Брамерц буде разрешен дужности налогом Савета безбедности, констатује се да је Шешељ више пута упућивао исти захтев и позива се да се убудуће од тога уздржи, саопштио је данас Хашки трибунал.
"Веће позива оптуженог да се уздржи од понављања захтева који је већ разматран и одбачен. Такав поступак представља кршење процедуре које Веће више неће моћи да толерише", истиче се у закључку.
Веће наводи да је Шешељ најновији захтев за покретање дисциплинског поступка против Брамерца упутио 17. априла тврдећи да главни тужилац није независно поступао у вези са хрватским и европским политичким инстанцама и да је био пристрасан у његовом случају.
У одвојеном мишљењу, које се слаже са једногласном одлуком Већа, председавајући судија Жан-Клод Антонети наводи да судије нису компетентне да покрену било какав дисциплински поступак против главног тужиоца Трибунала. Он, такође, указује да би главни тужилац требало да, као и судије, ужива апсолутни имунитет.
Лидер СРС се 12. новембра 2014, после скоро 12 година вратио у Србију, након што је пуштен на привремену слободу због лошег здравственог стања.
Он је био у притвору Хашког трибунала од 24. фебруара 2003. када се добровољно предао.
После суђења које је почело у јесен 2007, пресуда је требало да буде изречена 30. октобра 2013, али је то одложено након што је Трибунал усвојио његов захтев за изузеће судије Фредерика Хархофа због пристрасности.
Од тада траје упознавање новог судије Мадаје Нијанга са предметом, а председник Трибунала Теодор Мерон најавио је да ће то потрајати до средине 2015. године након чега ће почети већање судија о пресуди.
Судско веће Хашког трибунала донело је 6. новембра 2014. одлуку да буде привремено пуштен на слободу, а Влада Србије претходно је Трибуналу доставила гаранције за његово ослобођење.