ХРАБАР, КОНТРОВЕРЗАН, И НЕ БОЈИ СЕ ЕУ: Нови грчки министар финансија
Јанис Варуфакис је нови министар финансија Грчке, у трену када све светске и европске битне инстанце упозоравају ову земљу да дугове мора платити! Ко је Јанис, и има ли план?
Има 53 године и себе зове случајним економистом. Познат је по блогу у ком је коментарисао целокупну финансијску кризу Грчке.
То му је донело хиљаде пратилаца на Твитеру. И симпатије, сада већ владајуће партије у Грчкој.
Као кључни преговарач са међународним кредиторима Грчке, мораће да зна шта и како ради. Победу Сиризе на изборима у Грчкој прокоментарисао поетски:
- Грчка демократија је данас изабрала да престане да лагано тоне у ноћ. Данас је грчка демократија изабрала да се побуни против умирања светла.
Но, Грчкој треба више од речи.
ФИНАНСИЈСКО МУЧЕЊЕ
"Осмогодишњаку је јасно какве су стеге довеле до трагичног банкрота Грчке у 2010. години. Европа је одлучила да највећи зајам у историји човечанства свали на најслабија леђа на свету, леђа грчког пореског обвезника", говорио је раније.
Тај потез Европе финансијски је пандан методама мучења затвореника, које примењују ЦИА и амерички обавештајци, казао је он.
У интервјуу каналу 4, каже да ће уништити систем олигархије који је деценијама исисавао економску моћ из сваког у друштву.
- Уништићемо основе на којима је саздан овај систем.
На констатацију новинара да није лако ни покушати, а камоли одузети олигарсима моћ, нови грчки министар одговорио је:
- Добра и важна битка се води, без обзира колико кошта.
Грчка би са новом владом могла бити прва европска земља која ће се отворено супротставити мерама штедње и крутим захтевима ЕУ, ММФ и ЕЦБ.
Приоритет новог министра биће нови услови отплате програма помоћи тешког 240 милијарде евра, али и да одломи део планине дуга од 320 милијарде евра.
Контроверзан
У свом блогу на Дојче Велеу писао је 2012. године да је проблем Грчке Европа, а не обрнуто.
- Није питање да ли је Грчка одржива без еврозоне. Питање је да ли је еврозона одржива, са или без Грчке?
Он је тада запитао све у Европи, зашто две године од краха грчке економије и даље причамо само о Грчкој.
Критичар
Он је 2011. године критиковао ЕУ стратегију која помаже банке које посрћу безрезервно и безусловно, а земље попут Грчке и Португала не.
- Инсолвентне земље гледате као сметњу (обраћа се ММФ и ЕЦБ - прим.аут), а те зомби-банке исисавају сву економску енергију из Европе.
Влада левичарске партије Сириза имаће 10 министарстава, уместо досадашњих 20. Министарство финансија је једно од четири тзв. супер министарстава, заједно са културом, здравством и унутрашњим пословима.
Прочитајте и: