ХРВАТСКИ МИНИСТАР: Студенти који желе у иностранство нека врате паре држави
Министар науке, образовања и спорта у Хрватској Ведран Морнар гостујући у четвртак увече у једној телевизијској емисији, изразио је своје мишљење о тренутним проблемима у ХНС-у и говорио је о резовима у здравству, а понудио је и прагматично решење за хрватски проблем "одлива мозгова".
Морнар је, као и у прошлости, напоменуо како нема много навигацијског простора за уштеде у буџету свог министарства.
"То је наша стварност и са тим морамо живети. Свестан сам да држава кошта више него што заради, али мислим да се не треба штедети на науци и образовању. Ми смо штедели где смо могли. Буџет нам је 11 милијарди и 550 милиона куна. Од тога, девет милијарди и 600 милиона отпада само на плате, а део оде на социјална давања. Остане ми једва милијарда куна да се нешто направи. Брзих решења нема. Треба анализирати састав, подузети кораке, а то се не може у 24 сата", коментарисао је.
Говорећи о проблему "одлива мозгова", министар Моран бранио је неке од својих позиција у погледу животног пута младих људи који заврше факултет у Хрватској.
"Грубо звучи, али знање кошта и мерљиво је. Перцепција да је образовање бесплатно је штетно јер што је бесплатно не вреди", истакао је Морнар.
"Сматрам да би било разумно да се студентима који се школују на рачун државе уведе обавеза да остану неко време у Хрватској или да врате новац ако оду ван земље. То су направиле и више демократске земље него Хрватска, као Енглеска на пример. Мени би то било разумно. Јасно је да су неки против. Мени се чини да је етички да човек у кога се уложило 200, 300, 400, 500, 600 хиљада куна, колико коштају просечне студије, да бар кроз порез врати део тог новца. Ја бих да се сваком студенту изда рачун колико кошта година и да на рачуну пише да је сто посто платила држава", закључио је министар Морнар.
Одговарајући на питање о томе шта младима преостаје, када у Хрватској не могу наћи посао након факултета, Морнар је истакао како сматра да би сваки студент током студија требао да добије толико знања колико ће му бити довољно да може сам покренути старт-уп.
Оштро је критиковао болоњски начин студирања, истичући како је апсурдно да толико студената наставља студиј након завршеног preddiplomskog образовања на факултетима, преноси портал Index.
Прочитајте и:
Студенти Ниша: Ми смо будућност Србије!
Почиње исплата студентских кредита и стипендија