А ХТЕЛИ СУ ДА БУДУ КАО 007: Како је ФБИ открио два најнеспособнија руска шпијуна у историји
Ових дана у јавности се појавила прича о два руска шпијуна разоткривена у Њујорку, који вероватно заслужују улазак у анале најнеспособнијих шпијуна у историји.
Игор Споришев и Виктор Подобни донедавно су били представници руске трговинске коморе и аташе руске мисије у УН-у, али од понедељка су оптужени за склапање уроте и шпијунирање, заједно с трећим човеком, радником једне руске банке на Менхетну Евгенијем Бурјаковим, коме су били надређени.
ФБИ их је имао под сталним надзором још од 2012. године, али они су потценили опасност и отворено разговарали о свему што се тицало њихових незаконитих активности. ФБИ је снимао њихове разговоре у канцеларијама, њихове телефонске разговоре, па чак и тајне састанке с Бурјаковим.
Споришев и Подобни често су се жалили на свог послодавца, руску тајну службу СВР која је наследила озлоглашени КГБ у акцијама у иностранству. Подобни се једном приликом питао зашто њихови животи нису више налик животу Џејмс Бонда.
"Ма не бих сад баш возио хеликоптере, али би се барем правио да сам неко други", рекао је Подобни којем није било драго што им СВР није осигурао тајне идентитете. Споришев се сложио и рекао како је он ‘увек мислио да ће барем отићи у иностранство с другим пасошем.
Споришев и Подобни су покушавали да регрутују младе студенте Универзитета у Њујорку, али без икаквог успеха.
"Имам много идеја шта бих могао с тим девојкама, али нису изводљиве, јер ме не пуштају да им приђем довољно близу, жалио се једном приликом Споришев.
Путем прислушкиваних линија жалили су се и један другоме како мисија у којој је ‘пало’ десет руских шпијуна 2010. године није била од користи Русији.
Од велике користи нису били ни њих двојица, али Бурјаков је могао бити користан, само да је имао способније надзорнике. Успешно се убацио, кроз пословање своје банке, у расправе о мултимилионском споразуму између Русије и произвођача авиона изван САД-а, и понудио стратегију Москви како заобићи синдикалне протесте у тој земљи.
Једном приликом, послао је питања која би руски новинари требало да питају у једном интервјуу о њујоршкој берзи, како би добили информације које би користиле СВР-у. Али, ту су његови надзорници потпуно заказали - користећи његово право име, рекли су Бурјакову да им за 15 минута јави своје мишљење на телефон - који је прислушкивао ФБИ!
Агенти ФБИ-ја ускоро су поставили замку за Бурјакова, и представили се као инвеститори заинтересовани за отварање казина у Русији. У склопу преговора, нудили су и службене документе трезора САД-а у којима су се наводно налазили детаљи о планираним санкцијама против Русије.
Споришев је чак био и сумњичав према тој понуди. "Ово је предобро да би било истинито", рекао је. "Изгледа као некаква намештаљка. Замка неке врсте".
Али, уместо да откаже операцију, рекао је Бурјакову да погледа па нека сам одлучи.
Бурјаков сад седи у америчком затвору и пита се шта ће се даље дешавати - хоће ли и њега разменити за ухваћене америчке шпијуне, као и његове колеге ухваћене 2010. године.
Споришев и Подобни, с друге стране, побегли су из САД-а и сада су на сигурном, осим ако њихови шефови из СВР-а нису задовољни њиховим резултатима.