ИМА ЛИ ЦРНА ГОРА РАЗЛОГА ЗА СЛАВЉЕ? Оно за шта су се наши преци вековима борили, они су то бацили у воду!
Пре десет година Црна Гора је одлучила да се одвоји од Србије.
Прошла је тачно деценија о како су Црногорци рекли "судбоносно ДА" и тиме се одвојили од Србије. Након 88 година поново су постали независни.
ЗБОГ БЕЗБЕДНОСНИХ РАЗЛОГА: Црногорска полиција забранила протест ДФ-а
Референдум о независности Црне Горе одржан је 21. маја 2006. године, а на њему се од укупног броја изашлих бирача за отцепљене од Србије одлучило 55,5 одсто људи.
Референдумско питање
Референдумско питање је гласило: "Желите ли да Република Црна Гора буде независна држава са пуним међународно-правним субјективитетом?".
Понуђени одговори су били ДА који је пропагирао "Блок за независну Црну Гору" са лидером Милом Ђукановићем и НЕ који је пропагирао "Блок за очување Државне Заједнице Србије и Црне Горе" са лидером Предрагом Булатовићем.
Референдум споран!
Референдум је био споран, јер није било дозвољено држављанима Црне Горе, који су имали пребивалиште у Србији да гласају. С друге стране допуштено је држављанима Црне Горе, који су имали пребивалиште у било којој другој држави да гласају.
Након 10 година, шта се променило и колико су наши суседи "процветали" од отцепљења? Према речима аналитичара Бранка Радуна Црна Гора, упркос одвајању које је подржао и Запад, ништа нису постигли.
АМБАСАДА ЦРНЕ ГОРЕ: Пријем поводом обележавања Дана независности
- Ја не видим да је Црна Гора направила неки успех. Одвајање од Србије су подржали и спонзорисали многе земље. То није било само дело Мила Ђукановића и његове политичке елите, већ је на неки начин било условљено и са Запада, али Црна Гора није имала неке користи од тога. Шта више, можда је чак имала и штете - каже Радун за Srbijudanas.com.
Оно што је суштина, према његовим речима, је да су једну државу за коју су се вековима борили људи из Србије и Црне Горе како бисмо заједно живели, они су растурили због неког свог ситног интереса.
- Преци њихови и наши су се више векова борили да то буде слободна и заједничка држава, а онда су они то ради дужег опстанка на власти, ради подршке Запада и ради неких својих интереса, заправо, бацили у воду - објашњава Радун.
Прослава
Ипак, славље сваке године је неминовно. На Тргу независности је постављена велика бина за централну прославу Дана независности која ће бити одржана у суботу, 21. маја, а главна прослава на Цетињу педвиђена је, такође, у суботу, када ће, поред осталог, бити организован концерт Данијела Поповића.
Прослава до краја маја
Улице у свим црногорским градовима окићене су великим бројем државних застава. Најављено је да ће прослава годишњице референдума о државној независности у неким градовима трајати све до краја маја.
У Никшићу, Подгорици и Бару организоване су изложбе сувенира са мотивима из Црне Горе, које су израдили ученици основних и средњих школа, док ће у Подгорици бити отворена Кућа фудбала, а поводом јубилеја биће одржана и такмичења у разним спортовима. Поставља питање: имају ли уопште шта да славе?
BBC СЕ ПИТА: Црна Гора последња држава која ће ући у НАТО?
- Када су већ ушли ту причу, морају то некако да потврђују, да убеде сами себе да су били у праву да им је боље него да су остали са Србијом - подвлачи наш саговорник.
Одлука о независности
Многи Црногорци који живе и раде у Србији, пред референдум масовно су подносили захтеве за добијање српског држављанства.
Црногорски парламент је 3. јуна 2006. године усвојио Одлуку о независности, чиме је Црна Гора, после 88 година, поново постала самостална држава. Формалном проглашењу независности Црне Горе у Скупштини нису присуствовали посланици Блока за заједничку државу, јер нису признавали резултате референдума.
МИЛО СЕ ХВАЛИ: Црна Гора је још далеко од европских стандарда, али смо бољи од свих комшија!
Одлуку о независности присутни у сали пропратили су дуготрајним аплаузом. Блок за заједничку државу одбио је да прихвати резултат референдума, наводећи да референдум није био фер и демократски и да не представља прави израз воље грађана Црне Горе.