ИМА НАДЕ: Влада спасава Танјуг!
Влада Србије, и поред уредбе о гашењу, покушава да нађе решење за Танјуг.
После информације да је Танјуг званично престао да постоји, а да ће запослени радити до краја новембра, Влада је проценила да треба уложити напоре да се решење ипак нађе.
- Идеално би било да се нађе купац, па ће време до краја месеца бити искоришћено за то - каже извор Блица из Владе. Остаје нејасно зашто купац, уколико има заинтересованих, није пронађен до данас.
Премијер Александар Вучић оштро је јуче критиковао министра културе Ивана Тасовца због гашења Танјуга.
Кад је тешко - Париз
Када је стигла вест о гашењу Танјуга, Иван Тасовац је са Ивицом Дачићем био на заседању Унеска у Паризу. Утисак је да се министар касно сетио да се бави овом темом, али да је у том тренутку изабрао “најкомфорније” место. Ни Сарајево, где се одржавала заједничка седница влада, ни Београд, где се говорило о Танјугу, већ престоницу Француске.
На седници Владе Вучић је рекао да је разочаран оним што се десило.
- Ти (Тасовац) и Саша Мирковић сте ме убеђивали да је то важно, потребно и реформски. Тражио си да не идеш у Сарајево како би остао овде да браниш и образложиш одлуку. Ноћас сам гледао вести, нигде те нисам видео, само сам чуо немушто објашњење Саше Мирковића, где се позива на тачку 141 - рекао је Вучић.
- Иако сам ја био против гашења Танјуга, ти, Тасовац, ниси подметнуо своја леђа, подметнуо си моја леђа, као и обично - навео је премијер.
Тасовац је потом потврдио да је Вучић био против гашења Танјуга, али, истакао је, не и против поштовања закона, те додао да ће “све бити по закону, бар док је он министар”. Поручио је да су медијски закони усвојени августа 2014. и да су медији имали пуних 15 месеци за процес приватизације.
- Исто толико времена имали су и људи у Танјугу и другим државним медијима, да потраже купца или бар приватизационог саветника. Тачно толико времена имали су, ако ни за шта друго, а оно бар да Агенцији за приватизацију у року поднесу захтев за организовање бесплатне поделе акција - навео је Тасовац и истакао да је у томе могло да помогне “и сада скандализовано новинарско удружење”.
Подршка примени закона
Управни одбор Асоцијације медија, АНЕМ и НУНС подржали су примену Закона о информисању и повлачење државе из власничке структуре медија, као и успостављање равноправних услова на тржишту. Управни одбор подсећа да је то био један од кључних захтева медијске заједнице још од усвајања медијске стратегије 2011. године и сета медијских закона.