(ИНФОГРАФИК) ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПУТСТВО: Ево шта радити у случају терористичког напада
Британске власти објавиле су недавно застрашујућа нова упутства и смернице како би се требало понашати у случају терористичког напада какав се догодио у Паризу.
Саветује се да се у случају напада бежи или сакрије, као и да се не праве никакви нагли покрети који би могли бити схваћени као претња, наводи се, између осталог, у упутству које је објавила Национална канцеларија за борбу против тероризма Велике Британије (НАЦТСО) после напада у Паризу.
- Требало би да бежите, ако је то могуће, а исто тако инсистирајте и да и други пођу са вама, све ствари оставите за собом - наводи се у упутству. У случају да су путеви за бекство блокирани, сакријте се иза "бетонских, ојачаних зидова".
- Ако сте ван видног поља, то не значи да сте безбедни - меци могу проћи кроз дрво, метал, циглу, и стакло - наводи се, између осталог, у упутству НАЦТСО.
Иако су многе жртве напада у музичкој дворани Батаклан, у којој је трагично настрадало 89 особа, рекле да су преживеле претварајући се да су мртве, Зоран Драгишић с Факултета безбедности у Београду, исто као и НАЦТСО, сматра да је боља одлука "бежи и сакриј се".
- Свакако је боље бежати уколико постоји могућност за бег. Никада не знамо да ли ће нападачи бацити бомбу и трајно уништити просторију или пустити неки бојни отров. Зато треба добро проценти сваки следећи корак. Не треба се јуначити нити покушавати да се уради било шта што се од вас не очекује. У тренуцима када реагују безбедносне снаге, попут полиције, ватрогасаца и хитне помоћи, треба се склонити и не сметати. У случајевима када медицинска помоћ не стиже, укажите помоћ повређеном, само онолико колико знате. Зауставите крварење или извадите језик ономе ко се гуши, али не покушавајте ништа што нисте сигурни - објашњава Драгишић за Ало и додаје да никако не смемо провоцирати терористе и улазити с њима у сукоб, већ то треба да препустимо војним специјалцима.
Према Драгишићу, постоје и ситуације у којима човек не може ништа да учини, попут напада у аутобусу.
- У случају терористичког атака у јавном превозу, не преостаје нам ништа него да се сакријемо испод седишта, склупчамо и сачекамо да пуцњава прође. Уколико путник или пролазник на улици примети напуштену торбу, кофер, одмах треба да пријави надлежнима. Било би јако добро када би и наш МУП издао једну такву брошуру у којој би се нашли неки основни принципи како да грађани Србије реагују - каже Драгишић и додаје да се он залаже за увођење предмета безбедносна култура у основне школе, како би деца, а касније и одрасли, били спремни правилно да реагују на опасности с којима се у животу могу сусрести.