ИРАК УЖИВО 10. ДАН - САД би могле распоредити 100 припадника специјалних снага
БАГДАД - САД би могле распоредити 100 припадника специјалних снага који би саветовали ирачку војску у одбрани Багдада од сунитских екстремиста, али то не би одмах подразумевало ваздушне ударе, изјавили су амерички званичници.
Председник Барак Обама је наклоњен ограниченој акцији, која би обухватила и командосе заједно са ирачким снагама, рекао је један званичник из области одбране који није желео да буде именован.
Други званичник је изјавио да би стотинак припадника специјалних снага могло да затражи и ваздушне ударе ако би америчка администрација касније наложила такав корак.
Он је додао да би сто специјалаца били придодати групи од 275 војника које је Обама већ мобилисао да појачају безбедност америчке амбасаде у Багдаду.
Очекује се да Обама касније вечерас изда саопштење о Ираку.
16:34 Ирачке снаге повратиле контролу над рафинеријом
Ирачке снаге су у потпуности повратиле контролу над највећом ирачком нафтном рафинеријом у Баиџију, на северу земље, коју су покушали да заузму сунитски екстремисти, саопштили су званичници.
"Рафинерија је потпуно под контролом безбедносних снага", изјавио је у телевизијском обраћању генерал-потпуковник Касем Ата, портпарол ирачког премијера Нурија ал-Маликија задужен за безбедност.
Запослени у рафинерији су рекли да су се екстремисти повукли. Нешто раније, позивајући се на изјаву очевидаца, пренето је да су екстремисти заузели рафинерију, на око 250 километара северно од Багдада, и окачили своје црне заставе.
Рафинерија је нападнута јуче у јутарњим сатима, а била је под опсадом сунитских екстремиста откако су прошле седмице покренули офанзиву на више градова северног Ирака.
16:04 - Филипини евакуишу своје раднике из делова Ирака
МАНИЛА - Филипини ће евакуисати своје грађане из свих делова Ирака, изузев са севера, због убрзаног погоршања безбедносне ситуације у тој земљи, у којој су екстремни исламисти заузели znaccajan део територије.
Портпарол филипинског министарства спољних послова је данас рекао да се очекује евакуација 154 Филипинаца из Багдада. Осталих 900 филипинских радника налазе се на северу, у Курдистану, који је релативно миран и стабилан, и од њих се неће тражити да напусте Ирак.
15:39 - Напад на рафинерију! (ВИДЕО)
БАИЂА - Жестоке борбе се воде између рачких снага и ИСИЛ исламиста за кључну нафтну рафинерију у Баиђи. Погледајте снимке које су начињене са лица места.
ИСИЛ милитанти на улица Баиђа
Дим изнад рафинерије у Баиђи!
14:00 - Могућност размене података САД с Ираном о побуни у Ираку
"Заинтересовани смо за комуникацију с Ираном, да Иранци знају шта ми мислимо, да ми знамо шта они мисле, тако да се успостави размена информација, да не буде забуне у народу", изјавио је Кери.
Упитан током интервјуа емитованог данас на ТВ станици "НБЦ Њуз" и о могућности америчких ваздушних напада, Кери је рекао да је све на "столу за разматрање" и да су све опције и даље на располагању председнику Бараку Обами, пренео је Ројтерс.
13:53 - Кина припрема план евакуације својих радника у Ираку
ПЕКИНГ - Кинеске власти су данас саопштиле да ће евакуисати своје држављане који раде у Ираку где су у току сукоби и где је Кина највећи инвеститор у области нафтне индустрије.
"Све ћемо учинити да на безбедно место пребацимо кинеске раднике који су у зонама захваћеним сукобом", изјавила је портпаролка кинеског Министарства спољних послова Хуа Чуњинг.
Кина има више од 10.000 радника у разним индустријским зонама у Ираку, посебно на шиитском југу земље који још није захваћен офанзивом сунитске организације Исламска држава Ирака и Леванта.
Кинеске нафтне фирме су припремиле планове за евакуацију у случају да се сукоби прошире на читав Ирак.
13:02 - Ердоган: Напади САД би убили много цивила у Ираку!
"Америка, према свом тренутном ставу и изјавама које даје, не види такве нападе као позитивне. Има елемената Исламске државе Ирака и Леванта (ИСИЛ), који су измешани с народом. Таква операција може да има за последицу погибују великог броја цивила", поручио је Ердоган новинарима у Анкари.
Турска има, после Америке, највеће војне снаге у оквиру НАТО, а у њој се налази и главна америчка ваздушна база, у Инчирлику на југу земље. Зато се Турска сматра једним од потенцијалних учесника међународне интервенције у Ираку
12:02 - Екстремисти ипак освојили највећу ирачку рафинерију?
БАГДАД – Борбе око рафинерије трају од претходног дана. Екстремисти из организације Исламска држава Ирака и Леванта (ИСИЛ) су, према речима једног очевидца, истакли своја знамења на највећој нафтној рафинерији у Ираку, док званичник власти у Багдаду тврди да је она још увек под контролом владиних снага. Сличне информације су стизале и претохдног дана.
Међутим, Ирачанин који је данас прошао колима поред рафинерије, рекао је да се са рафинерије у Беиђу вијоре црне заставе екстремиста, и да они управљају контролним пунктовима око постројења. Према извештајима од претходног дана, терорсти ИСИЛ су се забрикадирали унутар рафинерије док су спацијалне јединице ирачке владе окружиле постројење.
Према речима очевидца, огромни пожар и даље бесни у једном од складишта за нафту које је погођено гранатом претходног дана.
Један званичник за безбедност у Багдаду тврди да су владине трупе, које штите Беиђи, и даље унутар рафинерије.
09:31- Бајден позвао на политичко јединство у Ираку
БАГДАД - Потпредседник САД Џо Бајден позвао је на политичко јединство у Ираку у телефонском разговору са ирачким премијером Нуријем ел Маликијем као и другим високим ирачким званичницима.
Бајден је нагласио да је "неопходно национално јединство као одговор на претње ИСИЛ према свим ирачким заједницима", саопштила је Бела кућа, пренела је агенција АФП.
Амерички потпредседник је позвао на "напредак координације о безбедносним питањима као и на кораке ка хитном формирању нове владе у складу са уставом".
08:30 - Обама са лидерима о ситуацији у Ираку
Амерички председник Барак Обама рекао је конгресним лидерима да не треба одобрење законодаваца за било какву акцију у Ираку, каже републикански врх Сената. Ирак је тражио амерички ваздушни удар против џихадиста милитаната, који су запленили кључне градове у Ираку.
Дописници кажу да свака одлука о војној подршци Вашингтона могла би зависити од политичких промена у Ираку. Обамина администрација је показала знаке фрустрације господином Маликијем - шиитског муслимана који је дуго био оптужен за дискриминацију сунитских мањинских заједница и монополисања моћи.
Дописници кажу да је Бела кућа до сада избегавао трновито питање да ли је потребно овлашћење Конгреса за било какве војне акције у Ираку, преноси BBC.