ДЕРВИШ ПРОМЕНИО ПОЛ, ПА ГА СИЛОВАЛИ: "Не враћајте ме у Босну, закуцаће ме на крст!"
У Босни, у Јајцу, 1991. године, један дечак је дошао на свет и добио је име Дервиш. Годинама касније, када Дервиш схвата да је рођен у погрешном телу и одлучује да постане Дервиша, почиње његов други живот, а самим тим и пакао.
Дервиша је Ромкиња, муслиманка и транссексуалка. Пре неколико дана покушала је да изврши самоубиство. Да јој је то пошло за руком, не би доживела свој 24. рођендан. У себе је сасула огромне количине вотке и шампона, уз то јаке седативе. Дан раније ова азиланткиња је требала да буде враћена у БиХ. Савезни уред за миграције и избеглице (БАМФ) одбацио је њен захтев за азил у Немачкој. Борци за људска права организовали су демонстрације испред Дервишиног смештаја и на тај начин спречили њен присилни повратак у БиХ.
Марион Пул из Форума за избеглице која се брине о Дервиши потпуно је убеђена да за Ромкињу нема повратка: "Ако се Дервиша врати у БиХ, то за њу значи смрт!" Дуго је потрајало, док Пул није задобила Дервишино поверење. Дервиша се још као дечак играла са барбикама. Са 14 први пут почиње да се облачи као жена. Бранка, Дервишина пријатељица из Србије, објашњава: "Дервишу у Босни доживљавају као провокацију". У школи је псују и туку. Родитељи је истерују из куће јер се плаше да би због ње сами могли да постану жртве напада. Тражи храну по контејнерима, некако успева да преживи скупљајући и продајући картон и старо гвожђе. Када сиђе у град Јајце, поручују јој: "Запалићемо те на ломачи, закуцаћемо те на крст као Исуса на крсту!". Дервиша сведочи о бројним нападима и силовањима, којима је била изложена.
Транссексуалност у БиХ није забрањена, али је презрена у друштву. То се може закључити из бројних извештаја ЕУ и америчког Стејт Департмента. Након напада не долази до подизања тужби. Дервишине исказе нико не региструје. Уместо тога псују на њу и говоре јој да треба да се понаша као мушкарац. Кажу јој, ако је неко малтретира и дискриминише, да јој се то дешава са правом.
Минуте пред Управним судом у Регенсбургу у Немачкој, Дервиша описује овако: "Тачно је да ме је судија питао могу ли да сакријем транссексуалност и рекла сам му да не могу. Осећала сам се као пред босанском полицијом". Судија је ипак поверовао Дервиши да је транссексуалка. Пошто тужбу није одбацио као потпуно неосновану, Дервиши остаје могућност правног лека.
Људи који помажу Дервиши надају се да ће петицијом покрајинском парламенту моћи да одлуку о враћању Дервише у Босну ставе ван снаге. Шансе нису тако лоше, јер је Дервиша коначно навела да је била силована. У окружној болници у Регенсбургу над њом бдију дан и ноћ. Због претње повратком у БиХ, ризик за нови покушај самоубиства је велики", преноси босански портал Аваз
Прочитајте и: