ИСТИНИТА ПРИЧА ИЗА ФИЛМА КОЈИ ЈЕ ОСВОЈИО ОСКАРА: Новинарски тим открио НАЈМРАЧНИЈУ тајну цркве
Филм који је ове године овенчан Оскаром, "Spotlight", заснован је на истинитој причи о храбрим новинарима листа Бостон Глобе, који су у једној од најизазовнијих новинарских мисија икада, 2002. године открили педофилију у католичким, црквеним круговима.
Они су у низу чланака доказали да је неколико десетина свештеника годинама злостављало малолетнике. Тим од петоро, који је награђен највећом новинарском наградом, Пулицером, открио је страшну чињеницу: Црква је свештенике за које је знала да су злостављали малолетнике систематски премештала у друге епархије, и допуштала им да наставе са верском мисијом.
Ова истрага је покренула лавину, јер се иницијално писало о 5 свештеника, али су многе жртве скупиле храброст да се јаве, и покрену тужбе против многих других верских лица.
Новинари овог листа написали су, поред ударних чланака, преко 600 додатних прича, које су се односиле често на сама сведочења жртава у индивидуалним случајевима.
Открило се да се деценијама број жртава пео, на хиљаде, и то не само у САД, већ и Ирској, Канади. Само поводом ових чланака, шест свештеника је осуђено на затворске казне.
У првом чланку писали су чак да је свештеник Џон Геоган злостављао деценијама, преко 130 малолетника, али и да је кардинал Бернард Ф. Лоу знао за Геоганову склоност, и допустио да он и даље ради у цркви. Крајем 2002. године дао је оставку на ово место, извинио се свим жртвама и молио их за опроштај.
Најмлађа жртва је, тврди тим "Spotlighta" имала 4 године.
Чланке су потписали Мет Керол, Саша Фајфер, Мајкл Резендес, као и уредник Волтер Робинсон, мада је истраживање покренуто када је из Мајамија стигао нови главни уредник, Марти Бартон, који је читао колумну о овој теми, која се завршила реченицом "Вероватно никада нећемо сазнати праву истину о овим случајевима, јер су та, црквена документа запечаћена".
То је било довољно да се покрене прича која је разоткрила како Црква организовано скрива доказе о педофилији у својим редовима, како би сачувала углед.
Већ следеће године, тим новинара из Бостон Глобе добио је Пулицера, а 2015. године и филмски омаж.