ИСТОРИЈА СЕ ПОНАВЉА: Ово је ЧЕТВРТИ ДРЖАВНИ УДАР у модерној турској историји!
Народ одбранио Ердогана, најмање 60 мртвих у Анкари и Истанбулу!
У Турској је синоћ војска покушала да преузме власт, али није у томе успела. Током ноћи на улицама Истанбула и Анкаре водио се прави рат између војске са једне и полиције и једног броја грађана са друге стране. Извештаји говоре о пропасти пуча и тријумфу Ердоганових присталица
Пренос државног удара у Турској пратите на нашем БЛОГУ УЖИВО.
‘Гифт фром Год’: #Turkeycoup would цлеансе military оф ганг мемберс – Ердоган https://t.co/oVDAffSGIe pic.twitter.com/akYzmEnNfT— РТ (@RT_com) July 16, 2016
Богата историја државних удара у Турској
Ово није први пут у модерној турској историји да је војска преузела на себе да кажњава политичаре за проблеме у којим се држава налази.
НА ЛИЦУ МЕСТА: У Турској једни славе уз тенкове, други гину (ФОТО)
У Турској је 1946. године уведено вишестраначје, али већ 1960. године оно је било угрожено. Тадашњи премијер Аднан Мендерес доноси закон који му омогућује укидање опозиције. Војска је тада организовала први државни удар и ухапсила премијера и друге политичаре, који су након суђења обешени у септембру 1961.
Након што је војска исте године донела нови устав, вратила је власт народу. Иниону је постао премијер и владао је од 1961. до 1965. године. Иако је у то време Турска постаје придружена чланица Европске економске заједнице (ЕЕЗ), то раздобље је највише обележила неефикасност владе и јачање левичарских и десничарских терористичких активности, што је довело до економског пада. Због тога власт поново узима војска 1971. која уводи репресивне мере за становништво.
ТРЕНУТАК УДАРА ПРОЈЕКТИЛА КАД ЈЕ ПОВРЕЂЕНО 12 ЉУДИ: Снимак бомбардовања Турског парламента (ВИДЕО)
Турска војска 12. септембра 1980. по трећи пут одузима власт цивилно изабраној влади, а овога пута узрок је била политичка и економска нестабилност земље током 70-их година, као и терористички напади екстремне левице и деснице.
Војска је под генералом Кенаном Евреном увела ратно право у земљи и забранила све политичке странке.
ТУРЦИ НЕ ДАЈУ ЕРДОГАНА: Изашли на улице и ЗАУЗЕЛИ ТЕНК (ВИДЕО ФОТО)
Хунта се ипак највише бавила курдским сепаратистима и левичарској опозицији. Када је војска представила нови устав 7. новембра 1982. године, који је прихваћен на референдумом, власт се понова вратила цивилној управи.
Какав ће бити резултат овог најновијег покушаја турске војске да обори власт у држави остаје да се види.