ИМА ЛИ ЛОТО УОПШТЕ ВЕЗЕ СА СРЕЋОМ: Случајност или намештаљка Државне лутрије?!
"Вероватно је лице које је радило на графици погрешно уместо 27 написало 21, па је на графици искуцао 21 међутим било је 27", рекао је бивши председник Скупштине Државне лутрије Србије Владимир Ђукановић.
После афере "Шојићева комбинација", из 2012. године, Државна лутрија Србије је поново навела своје кориснике да посумњају у исправност и поштење ове игре на срећу. Наиме, у прошлом извлачењу игре "Лото" догодио се пех: прва три броја су извучена без грешке, међутим када је на ред дошао 4. број на екранима се уједно појавио и пети, који још увек није био извучен.
У саопштењу које је издала Државна лутрија Србије не стоји објашњење како је могуће да је на екрану исписан баш број који је наредни, као 5. по реду, и извучен.
"Државна лутрија Србије уверава играче и ширу јавност да осим погрешно унетог броја, дакле грешке оператера која је на жалост могућа у току живог извлачења, није било никаквих других радњи које би довеле у питање регуларност овог извлачења, што су потврдили чланови Комисије за извлачење бројева коју чине два представника Државне лутрије Србије и један Министарства финансија. Исти закључак донела је и Комисија централног трезора након завршетка извлачења".
"Шојићева комбинација"
Познато је да се догодио инцидент и 2012. године када су на поменутој игри на срећу извучени бројеви које је глумица Рахела Ферари издиктирала у филму "Тесна кожа". Тада се такође говорило о намештаљки, а овај случај је познат под именом "Шојићева комбинација".
Делује апсурдно, али испоставило се да огроман број људи у Србији игра комбинацију коју је Рахела Ферари "прорекла" у Тесној кожи (8,16,23,27,32,35,37). У 37. колу Лото извлачења, извучена је делимична "шојићевска комбинација" – која је донела чак 454 шестице! Та комбинација је оманула за само један број: Није извучен 23, већ 31. Дакле, седмице није било, али је тако велики број истих комбинација које су донеле шестицу, побудило сумњу у намештаљку.
Бивши председник Скупштине Државне лутрије Србије Владимир Ђукановић каже да све треба утврдити истрага, али да постоји вероватноћа да се то догоди.
"Вероватно је лице које је радило на графици погрешно видело уместо 27 написало 21, па је на графици искуцао 21 међутим било је 27, али истрага треба да утврди зашто и како се то догодило. На Влади Србије је да утврди ко је одговоран за оно што се десило. Лице које је било задужено за графику и за сам софтер и за израду, по логици ствари мораће да одговара дисциплински или можда кривично, уколико се утврди да је то лице намерно урадило", закључио је Ђукановић за SrbijaDanas.com.
Он је показао забринутост како ће се то одразити на репутацију ДЛС и изразио жаљење због свега што се догодило.
"Овде ће доћи до великих проблема јер људи увек сматрају да је нешто намештено. Ово је пољуљало кредибилитет и жалосно је што је до овога дошло. На самој лутрији и држави је да поврати кредибилитет и да докаже да није била никаква намештаљка или да се каже истина ако јесте била и да се одговорно лице процесуира", оценио је Ђукановић.
Након овога смо се запитали колика је, уопште, шанса за добитак седмице, а ево и одговора: вероватноћа за добитак главне премије је 1:15.380.937 или 0,0000065 одсто.
Не можемо да се не запитамо, колика је тек вероватноћа да се "случајно" на графици уместо 27 искуца 21?!